Türkiye imar affı uygulamaları, imar barışı ve gayrimenkul piyasasına etkisi
Applications of amnesty in Turkey and effcets on real estate market
  1. Tez No: 593937
  2. Yazar: TAHİR EROL ÇANTALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YILMAZ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada ülkemizde geçmiş dönemlerde uygulanmış olan imar afları incelenmiş, 2018 İmar Barışı ayrıntılı bir şekilde anlatılmış ve İmar Barışı'nın gayrimenkul piyasasına olan etkisi SWOT Analizi yöntemiyle değişik açılardan ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, önceki dönem imar aflarına ve İmar Barışı'na yönelik nitelikli bir kaynak oluşturmak, İmar Barışı'nın güçlü ve güçsüz yönlerini; iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat ve risklerini ortaya koymaktır. Aynı zamanda bu çalışmada süreç içerisindeki problemlerin çözümüne yönelik öneriler sunulmuştur. Bu anlamda çalışmanın, alanla ilgili kişi ve kurumlara yol gösterici bir kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the zoning amnesties applied in our country in the previous periods were examined, 2018 Zoning Peace was explained in detail and the effect of Zoning Peace on the real estate market was discussed from different angles by SWOT Analysis method. The aim of this study is to provide a quality resource for zoning amnesties in the previous periods and the Zoning Peace, and to reveal the strengths and weaknesses of Zoning Peace as well as the opportunities and risks arising from the internal and external environment. Furthermore, in this study, proposals for the solution of the problems in the process have been presented. In this context, the study is aimed to be a guiding resource to the relevant persons and institutions.