Experience and science: Eddington's Two Tables Problem
Deneyim ve bilim: Eddington'ın İki Masa Problemi
  1. Tez No: 594010
  2. Yazar: CENGİZ EKEMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HİLMİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin temel amacı Eddington'ın iki masa problemini analiz etmektir. Analiz, Sellars'ın ortaya koymuş olduğu aşikâr imge ve bilimsel imge kavramlarıyla sürdürülmüştür. Aşikâr imge ve bilimsel imge arasındaki tek fark, Sellars'a göre, gözlemlenebilir olmayan nesnelerin varsayımıdır. İmgeler arasındaki farkın bu şekilde ortaya konulması, bilimsel anti realist pozisyon olan kurucu ampirizm tarafından eleştirilmiştir. Kurucu ampirizm tartışıldıktan sonra, imgeler arasındaki farklılık, sinirbilim ve psikoloji teorilerinin karşılaştığı uzlaştırma problemi bağlamında incelenmiştir. Bu inceleme sırasında eleyici materyalizm ve işlevselcilik pozisyonları ele alınmıştır. Son olarak, kurucu ampirist yaklaşım, sinirbilim ve psikoloji teorilerinin karşılaştığı uzlaştırma problemi bağlamında, ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis is to analyze Eddington's ‗two tables' problem. The analysis has been carried forward with respect to the framework Sellars provides: the manifest image and the scientific image. The only difference between the manifest image and the scientific image, according to Sellars, is the postulation of imperceptibles. This difference between the images has been criticized by the scientific antirealist position, constructive empiricism. After constructive empiricism is discussed, the dissimilarity between the images is examined in the context of the integration problem between psychology and neuroscience with respect to the positions, eliminative materialism and functionalism. Finally, the analysis rests on the constructive empiricist approach regarding the integration problem between psychology and neuroscience.