Uluslararası endüstriyel satınalma ve Çin'de spor ürünleri ithalatı yapan Türk şirketleri üzerine bir araştırma
International industrial purchasing and a research on Turkish companies importing sports products in China
- Tez No: 594180
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, uluslararası düzeyde satın alma sürecine etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Bu amaçla, anket formlarında katılımcıların tedarikçi seçim sistemlerini ve kararlarını belirlemek için analiz yapılmıştır. Araştırma, İstanbul ilinde, Çin'den ithalat yapan 89 şirkette satın alma sürecinde etkili pozisyonlarda (unvanlarda) çalışan 392 kişiye uygulanmıştır. Anket sonucu elde edilen veriler, SPSS 21.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada, uluslararası endüstriyel satın alma sürecinde etkili performans ölçütlerin belirlenmesi için Keşfedici Faktör Analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi analizleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda; uluslararası satın alma sürecinde tedarikçi seçimi ve kararlarına ait faktörlerin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiş olup, kadınlar ve erkekler tüm faktörlere aynı düzeyde dikkat ettiği sonucunda ulaşılmıştır. Bu sonuca göre, İstanbul ilinde bulunan Türk şirketlerinin satın alma sürecinde seçme, karar verme pozisyonunda bulunan kadın veya erkek yöneticiler, tedarikçi deneyimi, sipariş yönetimi, Ar-Ge çalışmaları, ödeme koşulları, fiyat ve kalite dengesi, teslimat, iş hacmi, paketleme ve iletişim boyutlarına aynı seviyede önem vermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the purchasing process at international level. For this purpose, the questionnaire forms were analyzed in order to determine the supplier selection systems and decisions of the participants. It was applied to 392 people working in effective positions (titles) in 89 companies importing from China in Istanbul. The data obtained from the survey were analyzed with SPSS 21.0 package program. In the research, Exploratory Factor Analysis and Independent Sample T-Test were used to determine effective performance criteria in the international industrial procurement process. As a result of analysis; In the international procurement process, whether the factors related to supplier selection and decisions differ according to gender has been examined and it is concluded that women and men pay attention to all factors at the same level.According to this result, the Turkish companies in Istanbul in the purchasing process of the selection, decision-making position of male or female managers, supplier experience, order management, R & D studies, payment terms, price and quality balance, delivery, business volume, packaging and communication dimensions at the same level.