Bilgi teknolojilerinin hizmet yenilikçiliği ve firma performansına etkisi
The effect of information technology on service innovation and firm performance
- Tez No: 594334
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bilimsel araştırmalar göstermektedir ki, bilgi teknolojilerinin kullanımı ve buna bağlı olarak gerçekleştirilen hizmet yenilikçiliği, firma performansı üzerinde önemli bir yere sahiptir. Günümüz dünyasında işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri bilgi teknolojilerinin kullanımı ile yakından ilişkilidir. Teknolojik gelişmeler beraberinde tüketici istek ve ihtiyaçlarını değiştirmiş ve bu doğrultuda üretim yöntem ve süreçleri değişime uğramıştır. Firmaların yoğun rekabet ortamında, kaliteli hizmeti daha az maliyetle sunabilmeleri bilgi teknolojileri ile yakından ilgili hale gelmiştir. Bu araştırmanın amacı da firmaların bilgi teknolojilerini kullanım nedenleri, firmalar üzerindeki etkileri ve bilgi teknolojilerinin hizmet yenilikçiliği ve firma performansı üzerindeki etkilerini anlamaya çalışmaktır. Bu doğrultuda çalışmanın ilk bölümünde, bilgi teknolojilerinin temel unsurları araştırılmış ve firma performansı ile verimlilik üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, hizmet yenilikçiliğinin tanımı, kapsamı ve türleri araştırılarak hizmet yenilikçiliği ile firma performansı arasındaki ilişki incelenmiştir. Son bölümde ise bilgi teknolojilerinin hizmet yenilikçiliği ve firma performansına etkisine yönelik olarak 200 örneklem ile yapılan anket çalışmasına ilişkin veriler AMOS programı ile analiz edilmiştir. Firmaların bilgi teknolojileri kullanımının hizmet yenilikçiliği faaliyetleri ve firma performansı üzerindeki etkileri ele alınmış olup hem hizmet yenilikçiliği hem firma performansı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bilgi teknolojilerine yatırım yapan aynı zamanda yeni teknolojileri kısa zamanda özümseyerek aktif kullanan firmalar hem kendi performanslarını istenen düzeyde sürdürebilmekte hem de yenilikçilik faaliyetleri sonucunda müşteri taleplerini daha az maliyetle ve daha yüksek kalitede karşılayabilmektedir. Tüm bu etmenler ise firmaları pazarda daha başarılı ve kalıcı hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Scientific researches show that the use of information technologies and the service innovations carried out accordingly have an important role on the performance of the firm. In today's world, the survival of enterprises is closely related to the use of information technologies. Technological developments have changed consumer demands and needs and accordingly, production methods and processes have also changed. The fact that quality service can be provided at less cost by firms in an intense competitive environment has become closely related to information technologies. The aim of this research is to understand the reasons why firms use information technologies, their effects on firms and the effects of information technologies on service innovation and firm performance. Accordingly, in the first part of the study, the basic elements of information technologies are investigated and the effect on the firm performance and productivity are examined. In the second part of the study, the definition, scope, and types of service innovation are investigated and the relationship between service innovation and firm performance is examined. In the last part, data on the survey conducted with 200 samples about the effect of information technologies on service innovation and firm performance have been analyzed with AMOS program. The effects of firms' use of information technologies on service innovation activities and firm performance have been discussed and it has been found that there is a positive significant relationship between both service innovation and firm performance. Firms that invest in information technologies and also actively adopt new technologies in a short time can maintain their own performance at the desired level and meet customer demands at a lower cost and higher quality as a result of innovation activities. All these factors make firms more successful and permanent in the market.