Mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda gelişen nosokomiyal pnömani tedavisinde antibakteryal ilaçlarda granülosit koloni stimüle edici faktör kombinasyonunun kullanılması
  1. Tez No: 59446
  2. Yazar: GÜNİZ MEYANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET: Çalışmamızda primer akciğer patolojisi olmayan fakat akut solunum yetersizliği sebebiyle mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda gelişen nosokomiyal pnömonilerin tedavisinde kullanılan granülosit koloni stimüle edici faktörün (rh G-CSF) antibiyoterapiye, klinik ve radyolojik iyileşmeye olan etkilerini araştırmayı hedefledik. Olgular, t.Ü CTF Anesteziyoloji Anabilim Dah'na bağlı Acil Yoğun Bakım Ünitesi ve Ameliyat Sonrası Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi gören hastalar arasından seçildi. Toplam 28 olgu rastlantısal olarak rh G-CSF (n=15) grubu ve kontrol (n=13) grubu olarak ikiye ayrıldı. Olgulara nosokomiyal pnömoni tanısı konulduktan sonra, kültür antibiyogram sonuçlarına göre başlanan antibiyotiğe ek olarak rh G-CSF grubundaki olgulara 5ug/kg/gün rh G-CSF uygulandı. Kontrol grubuna ise sadece antibiyotik uygulandı. Olguların hepsinde endotrakeal entübasyon ve mekanik ventilasyon uygulanmasının 1. günü ve nosokomiyal pnömoni tanısı konulduktan sonra 1.2.3.4.5.6.7.8. günlerde : 1. Hematolojik parametreler: eritrosit, hematokrit, lökosit, nötrofil, trombosit sayıları ölçüldü. 2. Biokimyasal parametreler: SGOT, SGPT, üre, kreatin düzeyleri belirlendi. 3. Steril koşullarda elde edilen transtrakeal aspirattan hazırlanan preparatlann mikrobiyolojik analizleri yapıldı. 4. Vücudun üç ayrı bölgesinden alman kandan hemokültür gönderildi. 5. Hastaların günlük PA akciğer grafileri ile yeni pnömonik infiltrasyonlar takip edildi. 6. Hastaların saatlik vücut ışılan takip edildi. Hastaların ilk 24 saatte APACHE II skorları değerlendirildi. 50Grupların istatistiki olarak karşılaştırılmasında, her iki grup verileri başlangıç değerlerine göre yüzdeleri alınarak standardize edildikten sonra Mann- Whitney U testi kullanıldı. Grupları kendi içlerinde karşılaştırmak için Friedman testi kullanldı. İkili karşılaştırmalar ise düzeltilmiş P değerine göre Wilcoxon testi ile yapıldı. P>0,05 anlamsız, P0.05). Bu sonuçlardan da rh G-CSF'nin böbrek ve karaciğer fonksiyonları üzerine olumsuz etkisi olmadığım söyleyebiliriz. Gruplar arasındaki lökosit ve granülosit sayılan arasında rh G-CSF uygulanan grup lehine istatistiki olarak ileri derecede anlamlı bir fark bulunmuştur (PO.001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In our study, we aimed to search the impacts of granulocyte colony stimulating factor (rh G-CSF), on antibiotherapy, clinical and radiologic recovery, in a group of patients without any previous lung pathology but ventilated because of acute respiratory failure, in whom rh G-CSF used as the treatment of nasocomial pneumonia. Patients are selected from the ones treated in postoperative intensive care unit and emergency intensive care unit of the Anaesthesiology Department of Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty. A total of 28 patients are randomly separated into two, as rh G-CSF (n=15) and control (n=13) groups. Soon after the pneumonia is diagnosed, patients are given antibiotics, according to culture-antibiogram studies and as a supplement to this antibiotic regimen, in rh G-CSF group, daily 5ug/kg/day rh G-CSF is administered. In the control group, only the antibiotics administered, according to culture-antibiogram. In all the patients, below stated analysis are done in the intubation period, in the first day following mechanical ventilation and in the following days of pneumonia diagnosis (1. 2.3.4.5.6.7.8.). l.Haematology parameters: Erythrocyte, Hct, leucocyte, neutrophil and thrombocyte count 2. Biochemical parameters: SGOT, SGPT, urea, creatine levels 3. Microbiological analysis of the sterile taken transtraceal aspirates 4. Hemocultur of blood samples, taken from three different parts of the body,. 5. Follow up of newly developed pneumonic infiltrations or progression of present lesions by chest X-ray 6. Body temperature follow-up, hourly. 52At the end of 24 hours, all patients are evaluated according to APACHE II scoring system. In each group, after standardising the results, according to initial values, Mann- Whitney U test is used for statistical analysis,. Each group is compared in itself by Freidman test, double comparisons are made by Wilcoxon test according to corrected P values. (P0.05). That's to say, no harmful effects of rh G-CSF was detected on liver and renal functions.