Böbrek ameliyatlarında pozisyonun solunuma etkileri
The Effects of position on ventilation during kidney to operation
  1. Tez No: 59447
  2. Yazar: MERZİEH ASLIHALİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA EROLÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Böbrek taşı nedeniyle nefrektomi ameliyatı planlanan, 20 olgu üzerine yapıldı. Bütün hastalara aynı anestezi protokolü uygulandı. (Tiopental 5 mg/kg, Fentanil 2 Mg/kg, Vekuronyum 0.1 mg/kg, 02/N2 %50, izofloran). İndüksiyondan 10 dk. sonra hastalar supin pozisyondayken ve lateral pozisyona getirildikten 5 dk. sonra 20'şer dk. aralıklarla arteriyal ve venöz kan örnekleri Pa02, Sa02, PV02, SV02, PaC02 ölçümleri için alındı ve aynı zamanda PETC02 ölçümleri kapnograf ile eş zamanlı olarak kayıt edildi. P (a - ET) C02 farkı hesap edildi. Şant fraksiyonu, şant formülü ile hesap edildi. Her iki lateral ve supin pozisyondaki bulguların istatistiksel değerlendirmesi için Wilcoxon Matched - pair testi uygulandı. P>0.05 anlamsız, P< 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Gruplar arasında cinsiyet, yaş, kilo ve anestezi süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Supin ile lateral pozisyonun dönemleri arasında Pa02, Sa02, PV02, SV02, PaC02 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Supin ve lateral pozisyonda PETC02 değerleri için dönemler arasında azalış yönünde istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. PETC02 değeri supine göre lateral pozisyonun özellikle 60 dk. da en büyük azalma gösterdiği belirlendi. Supin ve lateral pozisyonda P (a - ET) C02 değeri için dönemler arasında artış yönünde istatiksel olarak anlamlı fark bulundu. Özellikle en büyük artış değeri 60. dakikada bulundu. Şant fraksiyonu için supine göre lateral pozisyonun sadece 40. dakikasında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gösterdiği saptandı. 62
Özet (Çeviri)
20 cases that underwent nephrectomy operation because of nephrolithiasis were included. All the patients were applied same protocol. (Tiopenthal, Fentanil 2Mg/kg, Vekuronyum 0.1mg/kg, 02/N2 %50, Izofloran %1) Arterial and venous blood samples were collected at 10th minute after induction while the patients were supine position, and by 20 minute intervals after the patients were laterally positioned. Pa02, Sa02, PV02) SV02, PaC02 measurements and PETC02 measurements were done simultaneousuly with. Capnograph. P (a-ET)C02 difference were found. Shunt fraction, calculated by shunt formula. Statistical analyses were done by wilcoxon Matched-pairs test.