An evaluation of secondary school 9th grade English program and 9th grade coursebook activities from the perspective of Bloom's revised taxonomy
Ortaöğretim 9. sınıf İngilizce öğretim program kazanımlarının ve 9. sınıf ingilizce ders kitabı etkinliklerinin yenilenmiş Bloom taksonomisine göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 594478
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BALÇIKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bloom taksonomisi program kazanımları, ders etkinlikleri ve sınav sorularının değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılan sınıflandırmalardan biridir. 2001 yılında Bloom'un öğrencileri tarafından güncellenen taksonomi de orijinal taksonomi gibi birçok çalışmada kullanılmıştır. Bu çalışmada 2018 yılında güncellenen Ortaöğretim 9. sınıf İngilizce ders programındaki kazanım ifadeleri ile 9. sınıf İngilizce ders kitabındaki etkinliklerin Bloom taksonomisinin bilişsel süreç ve bilgi boyutuna göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, araştırmanın diğer bir amacı da yenilenmiş Bloom taksonomisinin bilişsel süreç ve bilgi boyutuna göre sınıflandırılmış kazanım ifadeleri ve ders kitabı etkinlikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Karma yöntem çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmada veriler döküman analizi kullanılarak toplanmış ve içerik analizi yoluyla da analiz edilmiştir. Ortaöğretim 9. sınıf İngilizce ders programı ve 9. sınıf İngilizce ders kitabı yararlanılan başlıca dökümanlardır. Ortaöğretim 9. sınıf İngilizce ders programındaki kazanım ifadeleri, Stanny (2016) tarafından geliştirilen ve fiillerin yenilenmiş taksonominin bilişsel süreç basamaklarına sınıflandırılmasını içeren fiil listesi kullanılarak analiz edilmiştir. Öte yandan, ders kitabındaki etkinlikler ise öğrenciden hangi bilişsel basamakta işlem görmesi hedeflendiği tespit edilerek analiz edilmiştir. Bulgular betimleyici analiz çerçevesinde yüzde ve sıklık değerleri hesaplanarak tablolaştırılmıştır. Ortaöğretim 9. sınıf İngilizce ders programı ve 9. sınıf İngilizce ders kitabı etkinliklerinin bilişsel süreç bakımından alt düzey düşünme becerileri olan 'anlama' ve 'uygulama' basamaklarında, bilgi boyutu bakımından ise kavramsal bilgi basamağında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Buna karşılık üst düzey düşünme becerilerine sınırlı olarak yer verildiği ve bilişötesi bilgi boyutuna ise hiç yer verilmediği görülmüştür. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak öğretmenlere, program geliştiricilere ve ders kitabı yazarlarına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Bloom's taxonomy has always been one of the most frequently used categorization systems for classifying the outcome statements, classroom activities or exam questions. Like the original taxonomy, the revised taxonomy, which was redesigned by Bloom's students in 2001, has taken place in a number of studies. In this study it is aimed to evaluate the outcome statements in the 9th grade English program and the coursebook activities in the 9th grade English coursebook according to the cognitive process and the knowledge dimensions of Bloom's revised taxonomy. Besides, it is also aimed to detect the relationship between the outcome statements and the coursebook activities in terms of their distribution into the knowledge and cognitive process levels in the revised taxonomy. The study has been conducted in a mixed-method design. Data have been collected through document analysis and analyzed through content analysis. 9th grade English program and the 9th grade English coursebook are the main documents of the study. The outcome statements in the program have been analyzed through a verb list which was developed by Stanny (2016) through analyzing the categorizations according to the cognitive process dimensions in the revised taxonomy. The coursebook activities, on the other hand, have been analyzed through determining which cognitive process they aim to develop in learners. The frequency and the percentages of the findings have been calculated and presented through tables. It has been detected that the outcome statements in the 9th grade English program and the coursebook activities are categorized into the lower order thinking skills in the cognitive process dimension and conceptual knowledge is the most focused category in the knowledge dimension of Bloom's revised taxonomy. Besides, it was detected that higher order thinking skills received limited attention and none of the outcome statements and the coursebook activities focused on developing metacognitive knowledge. In the light of the findings, suggestions have been given to teachers, program developers and coursebook writers.