A new type of middle-class parenting in response to the recent changes in the education system
Eğitim sistemindeki son yıllarda yaşanan değişikliklere karşılık yeni bir orta sınıf ebeveynlik modeli
- Tez No: 594583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez Türkiye'deki seküler değerleri benimseyen alt orta ve orta sınıf velilerin eğitim sisteminde son yıllarda yaşanan değişikliklerle olan deneyimlerini analiz etmektedir. Eğitim sisteminde neredeyse yirmi yıla yakın süredir yapılan neoliberalizm ve neomuhafazakarlık temelli değişikliklerin seküler orta sınıfların kendi sınıflarını ve yaşam biçimlerini yeniden üretmeleri konusunda etkilediğini öne sürmektedir. Kendi sınıflarını ve yaşam tarzlarını çocuklarıyla birlikte yeniden üretememe korkusu, bu velilerin büyük finansal ve duygusal fedakarlıklar yapmasına neden olmaktadır, bu da ebeveynlerin çocuklarının eğitimine katılımlarını yoğunlaştırarak yeni bir ebeveynlik tarzı üretmeleriyle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the experiences of lower-middle and middle-class parents, who embraced secular values, with the recent changes in the education system in Turkey. It argues that changes made in neoliberal and neo-conservative lines within nearly twenty years affect the secular middle-class people in terms of their reproduction of class position and their lifestyles. The fear of not reproducing their class position and lifestyles leads these parents to make great financial and emotional sacrifices for the future of their children and results in the construction of new parenthood by an intensified parental involvement.