Data driven learning and the use of interactive metadiscourse markers (transitions, frame markers and code-glosses) in argumentative paragraphs written by freshmen pre-service English language teachers
Veri yönetimli öğrenme ve birinci sınıf İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencileri tarafından yazılan tartışmacı paragraflarda etkileşimli üst söylem yapılarının (bağlayıcılar, çerçeve belirleyiciler ve kod çözümleyiciler) kullanımı
  1. Tez No: 681424
  2. Yazar: CEMRE ÇİÇEK TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmanın amacı (1) birinci sınıf İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencileri tarafından yazılan tartışmacı paragraflarda kullanılan etkileşimli üst söylem araçlarının (bağlayıcılar, çerçeve belirleyiciler ve kod çözümleyiciler) çeşitlerini, sıklıklarını ve işlevlerini tanımlamak, (2) birinci sınıf İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencilerinin etkileşimli üst söylem araçlarının kullanımı konusundaki ihtiyaçlarını belirlemek, (3) öğretmen adaylarının bu araçları kullanılma ve/veya onlardan kaçınmalarının altında yatan sebepleri ortaya çıkartmak ve (4) veri yönetimli öğrenme metodunun öğretmen adaylarının bu araçları kullanmalarını geliştirmelerindeki etkisini bulmaktır. Bu amaçla, birinci sınıf İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencilerinden elde edilen veriler beş araç ile toplanmıştır: (1) Geçmiş anketi, (2) eğitim öncesinde, eğitim boyunca ve eğitimden sonra öğretmen adayları tarafından yazılan İngilizce tartışmacı paragraflar, (3) eğitim boyunca ve sonrasında öğrencilere verilen anketler, (4) öğrencilerin günlükleri ve (5) takip görüşmeleri. Elde edilen veriler karma yöntemli araştırma metodu baz alınarak hem nicel hem de nitel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, birinci sınıf İngilizce öğretmenliği bölümü öğrencilerinin, veri yönetimli öğrenme metodu ile kendilerine özel hazırlanmış eğitimler sayesinde etkileşimli üst söylem yapılarını kullanımlarını çeşitlilik ve daha doğru kullanma konusunda geliştirdiklerini ve bu yapıların kullanımı ve önemi hakkında farkındalık oluşturduklarını göstermiştir. Bu yüzden, sınıf içinde bu yapıların eğitimine özel olarak yer verilmesi önerilmektedir. Ayrıca derlem tabanlı materyaller öğrencileri özgün örnekleri analiz etmelerine fırsat verdiği için motive edicidir.
Özet (Çeviri)
This study attempts (1) to determine the types, frequencies and functions of interactive metadiscourse devices i.e. transitions, frame markers and code glosses employed by freshmen pre-service English language teachers of Turkish L1 background in their English argumentative paragraphs, (2) to find out the needs of freshmen pre-service English language teachers in the use of interactive metadiscourse markers (3) to unveil the reasons behind their employment and avoidance of particular markers and (4) to investigate both immediate and long- term effects of data-driven learning method on the participants' use of these markers. To accomplish the goals of the study, data from 7 participants are collected through five tools: (1) background questionnaire, (2) argumentative paragraphs written before, during and after the instruction, (3) surveys implemented during and after the instruction process, (4) participants' diaries and (5) stimulated recall sessions and follow-up interviews. The data obtained are analyzed both qualitatively and quantitatively by adopting longitudinal, concurrent triangulation mixed method design. The findings indicate that freshmen pre-service English language teachers improve their use of interactive metadiscourse markers in terms of accuracy and variety thanks to the data-driven learning mediated student specific interactive metadiscourse marker instruction and gain awareness about the use and importance of these devices. Therefore, it is suggested that sparing class time for specific interactive metadiscourse marker instruction is essential. Moreover, using corpus-informed materials motivates learners' since they are exposed to authentic examples and are able to analyze them in terms of interactive metadiscourse use.