Peygamberimizin hayatı dersi öğretim programları ve ders kitaplarının incelenmesi
The examination about cirriculum and texbooks of lesson life of the prophet
- Tez No: 594721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Peygamberimizin Hayatı dersi 2012 yılında ders çizelgelerine eklenen din, ahlak ve değerler alanı seçmeli derslerinden biridir. Araştırmada, Peygamberimizin Hayatı dersinin öğretim programları ve ders kitapları incelenmiştir. 2012 yılında ilk defa öğretim programları ve ders kitapları yayımlanan dersin 2018 yılında öğretim programı ve ders kitapları yenilenmiştir. Çalışmamızda eski ve yeni öğretim programları ve ders kitapları karşılaştırma yapılarak değerlendirmiş, programda ve ders kitaplarında yer alan değişiklikler tespit edilmiştir. Öğretim programı, program geliştirme ilkeleri olan hedef, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri, ölçme-değerlendirme ilkeleri esas alınarak incelenmiştir. Ders kitapları, ders kitaplarında bulunması gereken nitelikler çerçevesinde ve içerik, dil ve anlatım, tasarım, görsel unsurlar vb. kriterler göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Öğretim programları ve ders kitapları değerlendirilirken olumlu bulunan yönler belirtilmiş, tespit edilen eksikliklerle ilgili çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The life of Prophet is one of the elective lessons about religion,moral and ethics branches and it was added in lesson charts in 2012. In this research the life of prophet's lesson teaching programs and the lesson boks were analayzed.The lesson books and education programs were published fort he first time and they were renewed in 2018.In our research, we have compared the oldest and the newest version of programs and the lesson books, and we have determined the differences included in lesson books and the program. The education program was examined on the basis of aim, content, the process of learning-teaching, assessment and evaluation that are all the principles of the development of a program. The lesson books were evaluated on the basis of content, language and expression, design and visual elements that are supposed to be included in a lesson book. While the education methods and the lesson books were being evaluated, the positive results were stated and the lack of some different methods were also advised