Bireyin iş başvurusu sırasında akılcı olmayan özdeğerlemesine ilişkin alan araştırması
Field research on irrational self-efficacy during job application
  1. Tez No: 594727
  2. Yazar: İLKAY KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İşsizlik sorunu bulunduğumuz yüzyılda dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunlardan biridir. İşsizliğin artması ile sadece bireysel değil toplumsal ölçekte de sorunlar görülmeye başlanmıştır. Bu sorunların nedenleri ve çözümleri için uzun yıllardır pek çok çalışma yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir. Yaptığımız bu çalışmada da işsizliğe değinilmektedir. Özellikle işe alım sürecinin seyrini değiştiren özdeğerleme üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın amacı; iş arama sürecinde olan adayların iş başvurusu sırasında akılcı olmayan özdeğerlemede bulunup bulunmadıklarını belirlemek ve akılcı olmayan özdeğerlemelerde bulundular ise sonuçlarının araştırılarak önerilerin getirilmesidir. Çalışma çerçevesinde Denizli'de faaliyet gösteren bir işletmeye iş başvurusunda bulunan 22 katılımcıyla çalışılmıştır. Katılımcılara kişilik envanteri yapılmıştır. Yapılan kişilik envanterlerinden katılımcıların kişiliklerine dair öngörüler elde edilmiştir. Kişilik envanteri sonuçlarının yardımıyla oluşturulan sorular ile mülakat yapılmıştır. Ayrıca yapılan mülakatlarda ise katılımcıların özdeğerlemelerinin rasyonelliği araştırılmıştır. Sonuç olarak, katılımcıların mülakatlarda akılcı olmayan özdeğerlemelerde bulundukları ve bu neden ile iş tercihlerinde önceliklerini belirleyemedikleri görülmüştür. Ayrıca iş arama süresi yüksek olan veya deneyim süresi düşük olan katılımcıların diğer katılımcılara oranla daha fazla akılcı olmayan özdeğerlemelerde bulundukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unemployment is one of the most important problems in our country in the present century as it is in every part of the world. With the increase in unemployment, problems have started to be seen not only on individual but also on social scale. Many studies have been conducted for the reasons and solutions of these problems for many years and they are still being done. In this study unemployment was examined. Specially, self- efficacy, which changes the status of the job interview was studied. The aim of our study; To determine whether the candidates who are looking for a job make an irrational self-efficacy during the job application and if they made an irrational self-efficacy, to suggest solutions by studying the results. . Within the scope of the study, 22 participants was cooperated who applied for job to a company which operates in Denizli. Personality inventory was applied to the participants. Interviews were conducted with the questions created by the help of the personality inventory results. In addition, the rationality of the self-efficacy of the participants was investigated in the interviews. As a result, it was observed that the participants made irrational self- efficacy during the interviews and therefore could not determine their priorities in their job preferences. In addition, it was found out that the candidates who were looking for a job for a long time or relatively less experienced candidates make more irrational self-effıcacy.