Sıfır lie çarpım ile belirlenen banach cebirleri
Zero lie product determined banach algebras
  1. Tez No: 813308
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu tezde, sıfır çarpım ve sıfır Lie çarpım ile belirlenen Banach cebirlerin yapısı üzerine günümüze kadar yapılan çalışmalarda elde edilen bazı özellikler derlenerek, bu alanda çalışma yapılması durumunda konu ile ilgili temel bilgilerin bir araya getirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Tamamen teorik olan bu tez hazırlanırken sıfır Lie çarpım ile belirlenen Banach cebirleri hakkında daha önce yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Bu konuya temel oluşturmak için kitaplardan ve internet kaynaklarından faydalanılmıştır. Bulgular: Hochschild kohomoloji yardımıyla Banach cebirlerinde tanımlanan amenabilite kavramı hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Ayrıca, sıfır Lie çarpım ile belirlenen Banach cebirleri incelenmiş, bu kavrama ilişkin örnekler sunulmuş ve bu kavramın amenable yerel kompakt G grubunun L1(G) grup cebiri, sınırlı bir yaklaşık birimi olan zayıf amenable Banach cebirleri ve C∗-cebirleri gibi farklı uzaylardaki karakterizasyonları üzerine bazı teoremler kanıtlanmıştır. Sonuç: Banach cebirlerin amenabilitesi üzerine bilinen bilginin sıfır Lie çarpım ile belirlenen Banach cebirlerde ne gibi sonuçlar çıkaracağı araştırılabilir. Ayrıca sıfır Lie çarpım ile belirlenen Banach cebiri olma özelliği sağlayan yeni cebirsel yapı örnekleri elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, it is aimed to compile some of the properties obtained in the works on the structure of zero product and zero Lie product determined Banach algebras and to bring together the basic information about the subject in case of works in this field. Material and Methods: While preparing this thesis, which is purely theoretical, previous works on zero Lie product determined Banach algebras were examined. Books and internet resources have been utilized to provide a basis for this subject. Results: We give an overview of the notion of amenability defined in Banach algebras with the help of Hochschild cohomology. Furthermore, zero Lie product determined Banach algebras are studied, examples of this notion are presented and some theorems are proved on the characterizations of this notion in different spaces such as the group algebra L1(G) of an amenable locally compact group G, weakly amenable Banach algebras with a bounded approximation unit and C∗-algebras. Conclusion: It is possible to investigate the implications of the known information on the amenability of Banach algebras for zero Lie product determined Banach algebras. In addition, new examples of algebraic structures that provide the property of being a zero Lie product determined Banach algebras can be obtained.