Araknid kitinin bazı ağır metallerin sulu ortamdan uzaklaştırılması üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation the effects of arachnid chitin on removal of some heavy metals in aqueous medium
  1. Tez No: 594803
  2. Yazar: DERYA ATASEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SÜRME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmada, sulu ortamda bulunabilen Pb+2, Cu+2 ve Cd+2 metal iyonlarının bulundukları ortamdan bir biyo-adsorban olan kitin kullanılarak katı faz ekstraksiyonu yöntemiyle uzaklaştırılması için gerekli optimum şartlar belirlenmiştir. Analit Pb+2, Cu+2 ve Cd+2 metal iyonları içeren içeren çözeltiler, yabancı iyonların kolon yöntemiyle geri kazanımı, çözelti pH'ı, örnek hacmi, elüent hacmi, elüent tipi, akış hızı ve yabancı iyonların etkileri bakımından optimize edilmiştir. Sulu çözeltide bulunan, Pb+2, Cu+2 ve Cd+2 metal iyonlarının derişimleri alevli atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile belirlenmiştir. Optimize edilen metot, fabrika atık suları ve doğal sular gibi gerçek örneklere analit ilave edilerek başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimum conditions for the removal of Pb+2, Cu+2 and Cd+2 metal ions, which can be found in aqueous media, were determined by solid phase extraction using a bio-adsorbent chitin. Solutions containing analytes Pb+2, Cu+2 and Cd+2 metal ions were optimized for column ions recovery, solution pH, sample volume, eluent volume, eluent type, flow rate and effects of foreign ions. Concentrations of Pb+2, Cu+2 and Cd+2 metal ions in aqueous solution were determined by flame atomic absorption spectrophotometer. The optimized method was successfully applied by adding analyte to real samples such as factory wastewater and natural waters.