A qualitative study on pre-service EFL teachers' conceptualization of critical thinking and CT-oriented pedagogies
İngilizce dili öğretmen adaylarının eleştirel düşünme ve ed-odaklı pedagojileri kavramsallaştırmaları üzerine nitel bir çalışma
- Tez No: 712542
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER OSAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma, beş farklı kültürel ve eğitimsel geçmişe sahip olan ve DAÜ Yabancı Diller Eğitimi Bölümü lisans programında öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme (ED) deneyimlerini incelemektedir. Araştırmada, bu öğretmen adaylarının ED ve ED odaklı pedagojiyi kavramsallaştırmaları ve İngilizce Öğretmenliği programının ED yeteneklerini geliştirmeye nasıl katkıda bulunduğuna dair algıları ile, ED ve ED odaklı pedagojileri anlama ve geliştirmede kültür, eğitim ve diğer faktörlerin rolüne ilişkin konular araştırılmaktadır. Araştırma soruları şunları incelemeye odaklanmıştır: 1) katılımcı öğretmen adaylarının eleştirel düşünmeyle ilgili eğitim deneyimleri; 2) eleştirel düşünme ve ED odaklı pedagojiyi nasıl kavramsallaştırdıkları; 3) lisans programının eleştirel düşünmelerini geliştirmeye olan katkısına ilişkin algıları; 4) eleştirel düşünmeyi kendi öğretmenliklerine dahil etme planları. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak ve sorularına cevap bulmak için beş öğretmen adayı ile yarı yapılandırılmış, derinlemesine, 90 dakikalık görüşmeler yapılarak nitel veriler toplanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler, nitel bir veri analiz yazılımı olan ATLAS.ti kullanılarak tematik olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, öğretmen adaylarının geçmiş eğitimlerinin ED'lerini geliştirmede yetersiz kaldığı ve ebeveynlerinin de ED becerileri üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Yabancı dil (İngilizce) yeterliliğinin ED yeteneğinin ifade edilmesini kolaylaştırdığı ve kültür ile eğitimin ED'yi etkileyen iki faktör olduğu ve birbirinden ayrılamayacağı sonucuna varılmıştır. Öğretmen adayları, ED'yi kavramsallaştırmalarında ve İngilizce öğretiminde ED'nin rolü açısından, edimsel olmayan ancak artmakta olan bir anlayış sergilemişlerdir. ED''ye olan yaklaşımlar, ontolojik ve epistemolojik yaklaşımlar biçimde olabilir; ancak iki katılımcı eğitimde ED'nin rolünü algılama konusunda başarısız bir görüntü sergilemişlerdir. Bu da, öğretmen adaylarının ED ile ilgili anlayış eksikliklerini ve kavram yanılgıları olduğunu göstermektedir. Öğretmen adaylarının İngilizce Öğretmenliği programında aldıkları öğretmenlik eğitimine gelince, bölümün, ED ve ED odaklı pedagojiler konusunda açıkça gerçekleştirilen bir öğretimin olmamasından dolayı ED gelişimini desteklemediği algılandı. Son olarak, öğretmen adaylarının ED öğretimi ile ilgili olarak, dil öğretiminde ED'yi birleştirmeye yönelik belirsiz ve pratik olmayan stratejiler olduğu ortaya kondu; İngilizce Öğretmenliği programında ED'nin ihmal edilmesiyle eleştirel pedagojinin dil öğretimine indirgendiği ifade edildi. Bununla birlikte, öğretmen adayları, ED'yi etkileyen faktörler ve ED'yi gelecekteki öğretimlerine dahil etmedeki potansiyel zorluklar hakkında kapsamlı bir farkındalık sergilemişlerdir. Araştırma, öğretmen adaylarına, eğitimlerinin başlarında ED ve eleştirel pedagojiyi tanıtmanın ve öğretmen adaylarının anlayışlarını ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşmalarına izin vermenin önemine dikkat çekerek, bir dizi pedagojik çıkarımda bulunmuştur. Son olarak, araştırma bulguları, İngilizce Öğretmenliği programındaki eğitmenlerin de ED ve ED odaklı pedagoji konusunda daha açık bir uygulama yapmalarının yanı sıra, ED'yi müfredatın bir parçası olarak değerlendirip İngilizce öğretmenliği alanına özgü bir ED eğitimi vermelerinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu çalışmayı literatürde baskın sayıdaki nicel çalışmalardan farklı kılan özellik, çalışmanın nitel doğası ile kültürel ve eğitimsel faktörler çerçevesinde öğretmen adaylarının ED ve ED odaklı pedagojiyi nasıl kavramsallaştırdıklarına odaklanmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the critical thinking (CT) experiences of fourth-year English Language Teaching (ELT) students from five different backgrounds studying at the BA program in ELT at EMU. This research explores these pre-service teachers' conceptualization of CT and CT-oriented pedagogy and perception of how the ELT program has contributed to developing their CT abilities. It also highlights some implications on the role of culture, education, and other factors in understanding and developing CT and CT-oriented pedagogies. The research questions focused on examining: 1) the participating pre-service teachers' educational experiences with critical thinking; 2) their current conceptualization of critical thinking and CT-oriented pedagogy; 3) their perception regarding the BA program and its contribution in developing their CT; 4) their plans to incorporate CT in their teaching within their respective contexts. In order to achieve the aim of the study, qualitative data were gathered by conducting semi-structured, in-depth, 90-minute-long interviews with five pre-service teachers. Data obtained from the interviews were thematically analyzed using ATLAS.ti, a qualitative data analysis software. The rich data obtained in this research yielded many findings. In terms of educational background, the pre-service teachers' past education was inadequate to develop their CT. Their parents' involvement also had an impact on their CT development. It was concluded that language proficiency facilitates the expression of CT ability and that culture and education are two factors impacting CT that cannot be separated. In terms of CT conceptualization and the perceived role of CT in ELT, the pre-service teachers displayed a non-operant yet growing understanding of CT. Their approach to CT can be divided into ontological and epistemological approaches. Two of the participants failed to perceive the role of CT in education. This indicated a lack of understanding and misconceptions related to CT on the part of pre-service teachers. Regarding the teacher education received at the ELT program, the pre-service teachers perceived it to lack explicit instruction on CT and CT-oriented pedagogies. Some teaching practices and conditions were also found unsupportive of CT development at the ELT program. Finally, concerning pre-service teachers' teaching for CT, vague and impractical strategies of incorporating CT in language instruction were observed. CT was reduced to language instruction with an omission of CP in ELT. However, the pre-service teachers displayed comprehensive awareness of factors impacting CT and potential challenges in incorporating it into their future teaching. The research concludes with several pedagogical implications, which highlight introducing pre-service teachers to CT and CP early on in their training and creating a critical space in the teacher education program to allow pre-service teachers to share their understanding of and experience with CT. Finally, the research findings emphasize the need for instructors/teacher educators to employ explicit instruction on CT and CT-oriented pedagogy and for ELT programs to provide ELT-specific CT training as part of their curriculum. The qualitative nature of this study and its focus on pre-service teachers' conceptualization of CT and CT-oriented pedagogy while taking into consideration the cultural and educational factors involved, sets it apart from the dominant number of quantitative studies available in the literature.