Türk runik harfli metinlerin çekim morfolojisi
Inflection morphology of Turkish runic texts
- Tez No: 595049
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
“Türk Runik Harfli Metinlerin Çekim Morfolojisi”adlı doktora tezi; giriş, çekim morfolojisi ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Türk runik yazısının özelliklerine, kökeni hakkında bilgilere, metinlerin tespiti ve yapılan çalışmalar hakkında özet olarak genel bilgilere yer verilmiştir. Türk runik harfli metinler; Moğolistan bölgesi, Yenisey bölgesi, Dağlık Altay bölgesi, Kırgızistan bölgesi ve Çin bölgesi ve kâğıda yazılı metinler olmak üzere altı bölümde incelenmiştir. Kâğıda yazılı metinler ise Irk Bitig ve yapraklar halinde ele geçmiş metinler olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. Çekim morfolojisi bölümünde, morfoloji hakkında genel bilgi verilmiştir. Bu bölüm isim ve fiil çekim ekleri olmak üzere iki alt başlıkta incelenmiştir. İsim çekim ekleri bölümünde, çokluk ekleri, durum ekleri ve iyelik ekleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Fiil çekim ekleri bölümünde ise, şahıs ekleri, kip ekleri, birleşik çekimler ve ek fiile yer verilmiştir. Metinlerde tespit edilen örnekler, isim ve çekim ekleri bölümlerindeki alt başlıklarda gösterilmiştir. Sonuç bölümünde ise, tespit edilen ekler hakkında genel ve istatistik bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
“Inflection Morphology of Turkish Runic Texts”entitled doctoral thesis consists introduction, inflection morphology and conclusion parts. In the introduction part, the characteristics of the Turkish runic scripture, the information about the origins, the determination of the texts and the general information about the studies are given as a summary. Turkish runic letter texts; Mongolia region, Yenisei region, Mountainous Altai region, Kyrgyzstan region and China region and the texts written on paper were examined in six parts. The texts written on paper were examined in two parts as Irk Bitig and the texts recovered in leaves. In inflection morphology part, general information about morphology is given. This part is examined under two subheadings: noun and verb inflection suffixes. In the noun inflection suffixes part, general information about multiplicity suffixes, status suffixes and possessive suffixes are given. In the verb inflection suffixes part, person suffixes, modal suffixes, combined inflection and additional verb are given. The examples identified in the texts are shown in the subheadings in the noun and verb inflection suffixes parts. In the conclusion part, general and statistical information about the annexes identified are given.