A case study on innovative practices of English language teachers in flexible learning spaces
İngilizce öğretmenlerinin esnek öğrenme alanlarında yenilikçi uygulamalarına ilişkin bir durum çalışması
- Tez No: 595060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE DİLEK BACANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde eğitimin en temel amaçlarından biri; öğrencileri 21.yüzyılda gerekli anahtar becerilerin kazandırılması, böylelikle öğrencileri profesyonel hayata hazırlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, ülkeler ulusal ve uluslararası düzeyde esnek öğrenme alanlarını esas alan çalışmalar sürdürmektedir. Bu kapsamda Avrupa Okul Ağı tarafından tasarlanan Future Classroom Lab modeli, anahtar becerilerle ilişkilendirilmiş esnek öğrenme alanlarını ülkelere tanıtmış ve 18 ülkede ulusal bağlamda esnek öğrenme alanlarına örnek çalışmalara yön vermektedir. İngilizce öğretmenlerinin esnek öğrenme alanlarındaki esnek öğrenme alanı tasarımı, teknoloji entegrasyonu ve pedagojiyle ilgili uygulamalarını ortaya koymayı amaçlayan bu nitel araştırma, durum çalışması olarak gerçekleşmiştir. İngilizce öğretmenlerinin esnek öğrenme alanlarındaki yenilikçi uygulamalarının sunulduğu bu nitel araştırmada; Ankara, Antalya, Burdur ve Erzincan'da ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde görev yapan ve uluslararası düzeyde akredite olan öğrenme laboratuvarında İngilizce öğretmenliği yapan 6 İngilizce öğretmeni yer almıştır. İngilizce öğretmenleri ile nitel görüşme yapılmış olup nitel görüşme sonuçlarının desteklenmesi üzere gözlem yapılmıştır. Öğretmenlerle yapılan görüşmeler, nitel içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş olup görüşme kayıtlarının analizi sonucunda 8 ana tema ve 26 kod elde edilmiştir. Öte yandan, yapılan gözlem sonucunda İngilizce öğretmenlerinin uygulamalarının görüşme sonuçlarıyla benzerlik gösterdiği görülmektedir. Bu durum çalışmasında, İngilizce öğretmenlerinin esnek öğrenme alanlarında yabancı dil öğretimini desteklediği, öğrencilerin yabancı dili gerçek hayat için kullanma imkanı elde ettiği ve öğrencilerin teknolojiyi yaşam içerisinde etkin kullanmalarnı desteklediği belirlenmiştir. Ayrıca, geleneksel sınıf düzeninden farklı olarak tasarlanan esnek öğrenme alanlarındaki öğrenme etkinliklerinin karakteristikleri, bu alanlardaki öğrencilerin ve öğretmenlerin değişen rolleri ele alınmış olup İngilizce öğretmenlerinin meslektaşlarına alan tasarımındaki uygulamalarıyla ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main educational objectives is to enable learners acquire 21st century key skills and prepare them for professional life. In line with this objective, countries have conduct a series of practices concerning flexible learnign spaces at national and international level. Following this, Future Classroom Lab was introduced to countries by European SchoolNet and guides 18 countries to conduct good practices in flexible learning spaces at national scale. This qualitative study aims to reveal EFL teachers' views and practices on flexible learning spaces in terms of learning space edsign, technology integration, and pedagogy and it was designed as a case study. Presenting EFL teachers' innovative practices in flexible learning spaces, this qualitative study included 6 EFL teachers who teach at an internationally recognized and accredited learning labs in Ankara, Antalya, Burdur, and Erzincan. The learning labs are set up at primary, lower secondary, and secondary level. EFL teachers were interviewed and their practices were observed to have coherent data to support interviews. The interviews were anaylzed by qualitative content analysis and 8 main themes and 26 codes were emerged. In line with EFL teachers' statements in interviews, observation analysis presented the similar findings. Through this case study, it was asserted that 1) EFL teachers believe flexible learning spaces faciliatates EFL learning, 2) students have the opportunity to use language for real life purposes, and 3) students are supported to use technology for real life in active learning activities. Furthermore, this study presents characteristics of teachers' practices on flexible learning spaces designed in different layout from traditional classrooms, changing roles of teachers and students in flexible learning spaces, and further suggestions were included for EFL teachers in specific to space design and practices in line with 2023 Education Vision Document.