İngilizce öğretmen adaylarının mesleki gelişimi için yapay zeka destekli ders imecesi modeli
An artificial intelligence-supported lesson study model for the professional development of pre-service English teachers
  1. Tez No: 945849
  2. Yazar: AYÇA DÜZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde öğretmen eğitiminde yenilikçi yöntemlerin ve yapay zeka teknolojilerinin kullanımı büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının mesleki gelişim süreçlerinde Ders İmecesi (Lesson Study) yönteminin yapay zeka aracı olan ChatGPT ile bütünleştirilmesinin etkinliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, nitel bir durum çalışması olarak tasarlanmış olup, katılımcılarını sekiz hafta boyunca Ders İmecesi döngüsüne katılan altı İngilizce öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama araçları, bireysel görüşmeler, ders planlama ve hedef belirleme toplantı transkriptleri ile sınıf içi gözlem formlarını kapsar. Elde edilen veriler, betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak çözümlenerek değerlendirilmiştir. Bulgular, ChatGPT entegrasyonuyla desteklenen Ders İmecesi uygulamasının, öğretmen adaylarının ders planlama ve materyal geliştirme süreçlerinde daha yaratıcı ve öğrenci merkezli yaklaşımlar geliştirmelerine yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Yapay zeka destekli Ders İmecesi süreci sayesinde öğretmen adaylarının ders içeriklerini öğrenci ihtiyaçlarına daha iyi uyarladıkları, sınıf yönetimini daha etkin bir biçimde gerçekleştirdikleri ve ders sonu değerlendirmelerde daha yapılandırılmış geri bildirim sağladıkları görülmüştür. Bu süreç, adaylar arasında sürekli ve etkili bir bilgi paylaşım ortamının oluşmasına ve mesleki iş birliğinin güçlenmesine katkı sağlamıştır. Süreç ilerledikçe odaklarını zaman yönetimi ve disiplin sorunlarından, yapılandırılmış geri bildirim ile yansıtıcı uygulamalara kaydırdıklarını göstermiştir. Reflektif toplantılar ve kod frekans analizleri sürekli bilgi paylaşımı, profesyonel iş birliği ve pedagojik öz farkındalıkta belirgin artışa işaret ederken, sosyal etkileşim öğretme kaygısını azaltmış ve özellikle deneyimsiz adayların özgüvenini pekiştirmiştir. Uygulama sürecinde, küçük çaplı teknolojik altyapı sorunları ve öğretmen adaylarının yoğun programları nedeniyle zaman yönetimi konusunda zorluk yaşadıkları gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, ChatGPT entegrasyonunun Ders İmecesi uygulamasını zenginleştirdiğini ve öğretmen adaylarının mesleki gelişimini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu bağlamda, öğretmen yetiştirme programlarında Ders İmecesi gibi yenilikçi yöntemlerin yapay zeka teknolojileri ile desteklenerek daha yaygın kullanılmasının faydalı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The integration of innovative methodologies and artificial intelligence technologies has become increasingly important in teacher education. This study investigates the effects of combining Lesson Study, a collaborative professional development framework, with the artificial intelligence tool ChatGPT, on the professional development processes of preservice English language educators. This research is organised as a qualitative case study involving six preservice English teachers who participated in an eight week Lesson Study cycle. Data were collected through individual interviews, transcripts of Lesson planning and goal setting meetings, and classroom observation forms. The collected data were analysed using descriptive and content analysis methodologies. The findings indicate that the Lesson Study methodology, augmented by the integration of ChatGPT, facilitated preservice teachers in developing more innovative and student centered approaches in their lesson planning and material creation processes. The artificial intelligence assisted Lesson Study process demonstrated that participants effectively tailored lesson content to meet students' needs, managed classrooms with greater efficiency, and provided more structured feedback in post lesson assessments. This process enabled the establishment of a continuous and effective environment for knowledge exchange among participants, thus enhancing professional collaboration. Throughout the cycle, participants progressively redirected their attention from concerns related to time management and discipline to structured feedback and reflective practice. Evidence from reflective meetings and code frequency analyses demonstrated significant increases in continuous knowledge sharing, collaborative professionalism, and pedagogical self awareness. Group social interaction was found to reduce teaching anxiety and specifically enhance the confidence of less experienced candidates. During the implementation phase, minor technological infrastructure issues and time management challenges, primarily arising from participants' demanding schedules, were observed. The research findings demonstrate that the integration of ChatGPT enhances the Lesson Study process and positively impacts the professional development of preservice teachers. It is advisable to integrate innovative approaches, such as Lesson Study, enhanced by artificial intelligence technologies, into teacher education programs more extensively.