Pozitif psikolojik sermaye ile örgüte bağlılık arasındaki ilişki
Relationship between positive psychological capital and organizational commitment
  1. Tez No: 595083
  2. Yazar: SERDAR ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ELBER BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüz koşulları içerisinde düşünüldüğünde, örgütler için ekonomik durum ve değerler kadar insan kaynakları da bir o kadar önemli hale gelmiştir. Geçmiş yıllardan bugüne kadar pozitif psikoloji akımının getirmiş olduğu pozitif psikolojik sermaye, insan kaynaklarının gelişmesi adına çok önemli bir araçtır. Örgütsel bağlılığa pozitif etkisinin bulunmasından bu yana pozitif psikolojik sermaye işletmelerin üzerinde düşündükleri kavramlardan biri haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında temel amaç, örgütlerde çalışan insanların sahip olduğu pozitif psikolojik sermaye ile örgüte olan bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemek ve pozitif psikolojik sermaye bileşenlerinden olan özyeterlilik, dayanıklılık, iyimserlik ve umut ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi ve hangi yönde etkilendiğini ortaya koymaktır. Bu amaçla birinci bölümde pozitif psikoloji, pozitif psikolojik sermaye, bileşenleri olan umut, öz yeterlik, psikolojik dayanıklılık, iyimserlik ile poizitif pskolojik sermaye değişkenlerine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde örgütsel bağlılık tanımı ve önemi, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ve pozitif psikolojik sermaye ile örgütsel bağlılık ilişkisi anlatılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise pozitif psikolojik sermaye ile örgütsel bağlılık ilişkisini göstermek amacıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü içerisinde farklı pozisyonlarda çalışan 585 çalışana anket uygulanmıştır. Yapılan analizler neticesinde, ahlaki ve duygusal bağlılık üzerinde,“iyimserlik ve umut”faktörünün pozitif yönde katkısı olduğu, zorunlu bağlılık üzerinde,“özyeterlilik ve dayanıklılık”ve“negatif iyimserlik ve negatif dayanıklılık”faktörlerinin pozitif yönde katkısı olduğu ortaya çıkmıştır. Negatif duygusal bağlılık üzerinde ise,“negatif iyimserlik ve negatif dayanıklılık”ve“iyimserlik ve umut”faktörlerinin pozitif yönde katkısı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering today's conditions, human resources have become as important as the economic situation and values for organizations. Positive psychological capital brought by positive psychology movement from past years to date is a very important tool for development of human resources. Since the positive impact of organizational commitment, positive psychological capital has become one of the concepts that enterprises think about. The main purpose of this thesis is to examine the relationship between the positive psychological capital of the people working in organizations and their commitment to the organization and to reveal the relationship between self-efficacy, resilience, optimism and hope and organizational commitment, one of the positive psychological capital components, and in which way it is affected. For this purpose, in the first part, positive psychology, positive psychological capital, and its components such as hope, self-efficacy, psychological resilience, optimism and positive psychological capital variables are mentioned. v In the second part of the study, the definition and importance of organizational commitment, the factors affecting organizational commitment and the relationship between positive psychological capital and organizational commitment are explained. In the last part of the study, in order to show the relationship between positive psychological capital and organizational commitment, a questionnaire was applied to 585 employees working in different positions in Istanbul Police Department. As a result of the analyzes, it was found that there was a positive contribution of“optimism and hope”factor on moral and emotional commitment, and positive contribution of“self-efficacy and durability”,“negative optimism and negative endurance”on compulsory commitment. On negative emotional commitment“negative optimism and negative endurance”and“optimism and hope”factors were positively contributed.