Örgütsel adaletin örgütsel bağlılığa etkisinde psikolojik sermayenin düzenleyicilik rolü üzerine bir çalışma
A research on the improvement of psychological capital in the effect of organizational justice on organizational liberation
- Tez No: 634196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz dünyasında artan rekabet ve küreselleşme ile birlikte örgütlerin önemle odaklandıkları konulardan birinin insan kaynağı olduğu görülmektedir. Bu sebeple son yıllardaki araştırmalarda çalışanlar ve örgütleri arasındaki ilişki oldukça yoğun incelenmektedir. İnsan faktörü işletmeler açısından oldukça önemlidir. İnsan faktörü işletmeler için bilginin sahibi ve üreticisidir (Akçay, 2011). Dolayısı ile değişen şartlar ve koşullar ile birlikte insan faktörünün değerlendirilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Örgütsel adaletin örgütsel bağlılığı etkilediği literatürde birçok çalışmada kanıtlanmıştır. Örgütünde adalet algısı olduğunu düşünen kişiler örgütlerinde daha motive bir şekilde çalışmakta daha verimli ve başarılı olmakta örgüte maksimum fayda sağlamaktadırlar. Örgütünde adalet algısı olmadığını düşünen kişiler ise örgütlerine karşı yabancılaşmakta devamsızlık yapmakta düşük performans sergilemekte düşmanca tutum içine girebilmektedirler. Psikolojik sermaye ise kişilerin iş yaşamını etkileyen önemli faktörlerden birisidir ve kişinin zorluklara karşı ayakta durabilme, kendini fark edip yönetebilme gücü kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. Psikolojik sermayesi yüksek olan insanların en temel özellikleri arasında kendi hayatlarının, kariyerlerinin ve kararlarının sorumluluğunu almaları gelmektedir. Psikolojik sermayesi zayıf olan insanlarda ise zorluklara karşı çabuk geri çekilme, strese karşı dayanıksızlık, sonuç odaklı davranamama, psikolojik dalgalanmalar ve kendi motivasyonlarını sağlayamama gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. İş yaşamının hedef, satış ve performans baskıları arttıkça; içinde bulunulan koşullar zorlaştıkça kurumlarda psikolojik sermayesi yüksek çalışanları konumlandırmak gittikçe önem taşımaktadır. Aksi takdirde yüksek performanslı, yetkinlikleri güçlü, özgeçmişi etkileyici bir çalışan, psikolojik sermayesi düşük olduğunda kuruma katkı sağlama oranı düşmekte ve hatta zarar verebilmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı bu çalışmada örgütsel adaletin örgütsel bağlılığa etkisinde psikolojik sermayenin düzenleyicilik rolü ölçülmek istenmiş; çalışmanın modeli bu amaç doğrultusunda oluşturulmuştur. Bu araştırmada nicel araştırma tekniğinden faydalanarak saha çalışması yapılmıştır. Araştırmada ampirik nicel araştırma yöntemlerinde veri toplama tekniklerinden birisi olan anket tekniği kullanılmıştır. Anketlerin analiz edilmesinde SPSS 25 versiyon istatistik paket programı kullanılmıştır. Bu araştırmada demografik özelliklerin analizlerine, normallik analizi, faktör ve güvenilirlik analizleri, korelasyon analizi ve son olarak regresyon analizine yer verilmiştir. Araştırma sonucuna göre örgütsel adaletin örgütsel bağlılığa etkisi olduğu görülmektedir. Aynı zamanda orta düzeyde psikolojik sermayesi olan insanlarda, örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki için pozitif yönlü olumlu bir etkiye sahiptir sonucuna ulaşılmıştır. Bu sebeple, bu veri kümesi için ortaya çıkan sonuca göre, psikolojik sermaye düzeyinin, örgütsel adaletin örgütsel bağlılığa etkisinde düzenleyicilik rolünün olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, it is seen that one of the issues that organizations focus on is a human resource with increasing competition and globalization. For this reason, the relationship between employees and their organizations has been studied extensively in recent years. The human factor is very important for businesses. The human factor means the owner and producer of information for businesses. Consequently it is necessary to evaluate and improve the human factor with changing conditions and conditions. It has been proven in many studies in the literature that organizational justice affects organizational commitment. People who think that they have a sense of justice in their organization are working more motivated in their organizations, being more productive and successful, providing maximum benefit to the organization. People who think that there is no perception of justice in their organization may be absent from alienating against their organizations, displaying poor performance, and may be hostile. Psychological capital is one of the important factors affecting the business life of people and sychological capital is defined as the capacity of a person to stand up to difficulties, to realize and manage herself. The most basic features of people with high psychological capital is taking responsibility for their own lives, careers and decisions. In people with weak psychological capital, situations such as quick withdrawal against difficulties, weakness against stress, inability to act as result-oriented, psychological fluctuations and inability to provide their own motivations arise. The target, sales and performance pressures of business life increase; the current conditions become more difficult, it is more and more important to position the employees with high psychological capital in the institutions. Otherwise, when a worker with high performance, competence and an impressive resume has low psychological capital, the rate of contribution to the company decreases and can harm the company. For all these reasons, in this study, the regulatory role of psychological capital in the effect of organizational justice on organizational commitment was measured and the model of the study was created for this purpose. In this research, field study was conducted by making use of quantitative research technique. In the research, an empirical quantitative research method, one of the data collection techniques, the survey technique was used. SPSS 25 version statistical software was used to analyze the questionnaires. In this study, analysis of demographic features, normality analysis, factor and reliability analysis, correlation analysis and finally regression analysis are included. According to the results of the research, it is seen that organizational justice has an impact on organizational commitment. It is also concluded that in people with moderate psychological capital, it has a positive positive effect for the relationship between organizational justice and organizational commitment. For this reason, it can be said that the level of psychological capital has a regulatory role in the effect of organizational justice on organizational commitment, according to the result for this data set.