Sosyal medya etkileşiminin ve marka ilişki kalitesinin marka sadakati üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of social media interaction and brand relationship quality on brand loyalty
  1. Tez No: 595142
  2. Yazar: CEM GÜRSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YAŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada genel olarak tüketici-marka ilişkisi incelenmiş ve tüketicilerin marka sadakatlerine etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde ürün, pazarlama, marka ve marka sadakati kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde tüketici-marka ilişkisi, marka ilişkisi kalitesi, marka ilişki kalitesi ile marka sadakati arasındaki ilişki ele alınmıştır. Üçüncü bölümde sosyal medya ve sosyal medya etkileşimi ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye sınırlarında ikamet eden, aktif olarak kullandığı sosyal medya hesabı bulunan ve sosyal medya üzerinden takip ettiği bir marka bulunan kişiler ile gerçekleştirilen bir saha araştırmasının sonuçlarına yer verilmiştir. Bu araştırmanın bulgularına göre tüketicilerin sosyal medya üzerinden takip ettikleri markalara karşı tutku duydukları, marka ile aralarındaki ilişkinin kaliteli olduğu, markalara kişisel olarak bağlı oldukları, onlara karşı yakınlık duydukları ve markalarla dayanışma halinde oldukları belirlenmiştir. Tüketici-Marka ilişkisi çerçevesinde sosyal medya etkileşimi, marka ilişki kalitesi ve marka sadakati arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Tüketicilerin marka ile sosyal medya üzerinden olan etkileşim düzeyleri ve marka ilişki kalitesi algılarının marka sadakati düzeyleri üzerinde etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Current research conducted to reveal the relationship that underlain between the consumer and the brand. As well the factors affecting the brand loyalty of consumers are evaluated. In the first part of the study, product, marketing, brand and brand loyalty concepts are examined. In the second part of the study, the relationship between consumer-brand relationship, brand relationship quality, brand relationship, and brand loyalty were discussed. The third part of the study, social media interaction, brand relationship quality, and brand loyalty are examined. Finally, the results of a field survey conducted by conducting an online survey to the people who have a social media account actively used in Turkey and who have a brand that they follow through social media are given. According to the findings of this research, it is determined that consumers are passionate about the brands they follow on social media, their relationship with the brand is high quality, they are personally connected to brands, they are close to them and they are in solidarity with brands. Within the framework of the consumer-brand relationship, a positive relationship was found between social media interaction, brand relationship quality and brand loyalty. It was determined that consumers' level of interaction with the brand and social media and brand relationship quality perceptions had an effect on brand loyalty levels.