Keman eğitiminde kullanılan 'Jacob Dont 24 etudes and caprices op.37' metodunun sağ el ve sol el teknikleri açısından incelenmesi
Investigation of Jacob Dont 24 etudes and caprices op.37 method used in violin education in terms of right hand and left hand techniques
  1. Tez No: 595235
  2. Yazar: NEVZAT CEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı, ülkemizde keman eğitiminde kullanılan metotlardan biri olan“Jacob Dont 24 Etüdes and Caprices Op.37”adlı metodun sağ el ve sol el bakımından hangi amaç ve kritik davranışların gerçekleştirilmesine yönelik olduğunu belirlemektir. Keman öğrencilerinin ve eğitimcilerinin derslerde ele alacakları“Dont”etüt ve eserlerine bakış açılarını genişletmek amacı ile yapılmıştır. Metot kapsamındaki sağ el ve sol el teknikleri analiz edilerek tanımlanmış ve daha sonra bu tanımlar doğrultusunda etütler konuya ilişkin oluşturulan amaç ve kritik davranışlar yönünden incelenmiştir. Araştırma sonucunda sağ elin ve sol elin tekniksel gelişimine katkıda bulunacak 11 etütten; 14 amaç ve bu amaçlara ilişkin 41 kritik davranış tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the purpose and critical behaviors of the right hand and the left hand, which is one of the methods used in violin education in our country, called“Jacob Dont 24 Etudes and Caprices Op.37”which will be studied by violin students and educators in the lessons, is made to broaden their viewpoints. Right-hand and left-hand techniques within the scope of the method were analyzed and defined,and then, in accordance with these definitions, the studies were examined in terms of purpose and critical behaviors. As a result of the research, 11 studies that will contribute to the technical development of the right hand and left hand; 14 objectives and 41 critical behaviors related to these objectives were identified.