What do we really lose when we lose leadership? Developing a measure for assessment of worries about losing leadership
Liderliği kaybettiğimizde, gerçekten ne kaybederiz? Liderlik kaybına ilişkin endişelerin değerlendirilmesi için bir ölçek geliştirilmesi
  1. Tez No: 595264
  2. Yazar: SENA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. ZEYNEP AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ardıllık süreci, yönetim kontrolünün bir başkasına devredilmesini ifade eder (Ali ve Howorth, 2001). Bu süreç özellikle kendine has özellikleri ve aile üyelerinin arasındaki ilişkinin dinamikleri nedeniyle aile işletmesi bağlamında kritik öneme sahiptir (Handler ve Kram, 1988). Liderlerin liderlik statüsünü kaybetme konusunda endişelenmeleri de süreç üzerinde etkili olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, aile şirketlerinde liderlik rolünü kaybetme endişesi deneyimini ölçmek için bir ölçek geliştirmenin yanı sıra fenomeni kavramsallaştırmak ve işlevsel hale getirmektir. Liderliği Kaybetme Konusunda Endişeler (LKKE) ölçeğini doğrulamak için iki çalışma yapılmıştır. İlk olarak, bu ölçeğin kavramsallaştırılmasında dört boyut tasarlandı ve bu boyutlar doğrulayıcı faktör analizi ile doğrulandı. Bu boyutlar liderin statüsünü kaybetme konusunda endişeler, işi olmadığında kendi kimliğini kaybetme konusunda endişeler, şirketin geleceği hakkında endişeler ve yeni neslin yeterliliği konusunda endişeler olarak belirlendi. İkinci olarak, bu ölçek, işkoliklik, belirsizliğe karşı tahammülsüzlük, örgütsel özdeşleşme ve işe bağlılık ile pozitif ilişkili bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar bilime ve uygulamaya katkısı bakımından tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The succession process refers to handing over of the management control to someone else (Ali & Howorth, 2001). This process is especially critical in the context of family business due to it specific characteristics and its dynamics of the relationship among family members (Handler & Kram, 1988). We assert that leader's worries about losing the leadership status have an impact on the process. The aim of the current study was to conceptualize and operationalize the phenomenon of worries about losing leadership (WALL), in addition to developing a scale to assess the experience of worries about losing leadership role in family organizations. Two studies were conducted to validate the scale of WALL. First, four dimensions were proposed and these four dimensions confirmed by confirmatory factor analysis (CFA) in the conceptualization of WALL as follows worries about losing leader's status, worries about losing identity without own business, worries about the company's future, and worries about the competency of the new generation. Second, WALL was found to be positively correlated with workaholism, intolerance of uncertainty, organizational identification and job involvement. The results will be discussed in terms of its contributions to science and practice.