Otomotiv tesislerinde kartezyen robotların kullanıldığı boya proseslerinin iyileştirilmesi
Improvement of paint processes where cartesian robots used in automotive facilities
- Tez No: 595423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında; metal boyama yönteminin, endüstriyel robotlarla uygulanması ve en uygun boya kalitesinin sağlanması için gerekli olan ortam şartlarının otomasyon sistemleri kullanılarak gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Otomotiv tesislerindeki boyahanelerde boya süreçlerine etkiyen faktörler başlıca; hava debisi, nem, sıcaklık ve basınçtır. Bu faktörleri, boya tipine ve boyanacak yüzeye göre en uygun şartlara getirebilmek için bir otomasyon sistemi ve programlanması yapılmıştır. Ortam şartları en uygun seviyeye getirildikten sonra daha önce operatörler tarafından elle yapılan püskürtme boya işlemi bir kartezyen robot yardımı ile uygulanmıştır. Kartezyen robot programlamada operatörün el hareketleri referans alınmıştır. Sonrasında ise sistemin tam otomatik sistem haline getirilebilmesi için kabin otomasyon sistemi, kartezyen robot otomasyonu ve bu ikisine ilave olarak bir RFID etiket sistemi, tüm yapıya bütünleştirilmiştir. Bu entegrasyon ile kabinlerin araçları tanıyarak, kabin şartlarını araca ve boya tipine uygun hale getirmesi, robotu aracın konumuna göre doğru başlangıç noktasına ilerletmesi ve aracı doğru programda ve hatasız boyaması gibi çeşitli geliştirmeler yapılmıştır. Tez boyunca yapılacak ilave iyileştirmelerle birlikte kalite, verim ve performanstan oluşan parametreleri en üst seviyeye getirmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; The aim of the course is to realize the conditions required for the application of metal painting method with industrial robots and to ensure optimum paint quality by using automation systems. The factors affecting the paint process in the paint shops in automotive plants are mainly; air flow, humidity, temperature and pressure. An automation system and programming have been made in order to bring these factors to the most suitable conditions according to the type of paint and the surface to be painted. After the environmental conditions have been optimized, the spray paint process done by the operators beforehand was applied with the help of a cartesian robot. Cartesian robot programming was referred to operator's hand movements. Afterwards, the cabin automation system, cartesian robot automation and an RFID tag system have been integrated to the whole structure in order to make the system fully automated. With this integration, various improvements have been made such as cabinets recognizing the vehicles, adapting the cabin conditions to the vehicle and paint type, moving the robot to the correct starting point according to the position of the vehicle and painting the vehicle in the right program without error. In this study; it was aimed to maximize the parameters consisting of quality, efficiency and performance with the application of metal painting method with industrial robots and using the automation systems for the realization of the environment conditions required for ensuring the optimum paint quality and additional improvements to be made throughout the study.