Reklam müziklerinin marka farkındalığına etkisi
The effect of advertising music on brand awareness
  1. Tez No: 595991
  2. Yazar: SALİH BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Pazarlama faaliyetlerinden biri olan reklamlarda yazılı, sözlü veya işitsel olarak kullanılan birden fazla faktör bulunmaktadır. Bu faktörler ile tüketicinin bilinçaltında markanın yer ederek, tüketicinin bir sonraki alışverişinde bilinçaltında yatan markanın da etkisinde kalarak reklam veren firmanın ürününü seçmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre; reklamlarda kullanılan müzikler, markanın müşteri bilinçaltında kendi segmentinde en öne çıkması konusunda tek başına yeteri kadar etkili değildir. Öte yandan firmaların, reklam verirken hedef kitlesinin demografik yapısını değerlendirmesi oldukça önemlidir. Yaş ve cinsiyete bağlı olarak reklamlardaki farklı özelliklere verilen önem değişebilmektedir. Bu bakımdan reklam müziğinin önemi kapsamında cinsiyetler arasında farka rastlanmıştır. Ayrıca; reklamlarda metin kullanımı ile müzik kullanımı kapsamında, kişilerin cinsiyet ve yaş fark etmeksizin müziğe daha büyük bir önem verdiği gözlemlenmiş ve bir firmanın reklamında jingle veya reklam şarkısı kullanmak istemesi halinde, seçmesi gereken müziğin/sanatçının tanınırlığının yüksek olması, markanın akılda kalıcılığını arttıracağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advertising, which is one of the marketing activities, has multiple factors that are written, oral or auditory. With these factors, the brand aims to take place in the subconscious of the consumer and in the next shopping, influence the consumer into selecting the product of the company that used advertising. According to the findings obtained in this research; the music that is used in advertising solely is not effective enough for the brand to stand out in its segment in the customer's subconscious. On the other hand, brands must evaluate the demographic structure of their target audience while advertising. Depending on the age and gender, the importance given to different features in advertisements may vary. In this respect, the importance of advertising music varies between different sexes. Additionally; in the context of using text in advertisements and using music in advertisements, it is observed that people attach greater importance to music regardless of age and gender and if a company decides to use jingles or advertisement songs, it is indicated that the high recognition of the selected music/artist increases the brand's permanence in mind.