Trump etkisi: Amerika'da 2016 sonrası siyasi katılım
The trump effect: Political participation in America after 2016
- Tez No: 596043
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amerika Birleşik Devletleri'nde siyasi katılım 1970'lerden itibaren hep düşük olmuş, 2000'lerde ise çok az sayıda geniş siyasi protestolar düzenlenmiştir. Bazı araştırmacılar, Kasım 2016'dan itibaren Amerika halkının siyasi katılımında; özellikle de büyük protestoların sayısı, siyasi örgütlere üyelik ve seçimlerde katılım oranlarında bir değişim gözlemlemişlerdir. 2018 ara seçimlerindeki katılım oranlarında görülebileceği üzere kadınlar, gençler ve azınlıklar gibi belli seçmen gruplarının siyasi katılım göstergelerinde bir değişim söz konusudur. Bu değişimlerin motivasyonları büyük oranda Donald Trump'a atfedilse de, sonuç tek bir kişinin etkisiyle sınırlı olmayıp Amerika'nın sorunları, demokrasi ve duygular gibi başka motivasyonlarla ilgilidir. Bu tezde, 2016 sonrasında Amerika'da siyasi katılımındaki değişimlerin nedenleri araştırılmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
America has always had a low political participation, with low voter turnout since the 1970s, and very few large protests in the 2000s. After November 2016 some noticed a change in the American people and their political participation, especially in the amount of large protests, memberships to political organizations, and voter turnout in elections. There was a change in certain groups, such as women, youth and minorities that can be seen in the 2018 mid-term election turnout. Most motivations for these changes were all accredited to Donald Trump, but there are more motivations than just this one person, but instead dealing with American issues, democracy and emotions. The American political participation changes are researched and investigated in this thesis.