Total diz artroplastisinde traneksamik asit etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of tranexamic acid efficacy in total knee arthroplasty
  1. Tez No: 625872
  2. Yazar: HÜSEYİN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ ATİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Traneksamik asitin total diz artroplastisi cerrahisi sırasında kan kaybı ve kan transfüzyon ihtiyacının azaltılması konusundaki etkinliği, son dönemde yapılan çalışmalarda sıkça vurgulanmaktadır. İntravenöz (iv), intraartiküler (ia) ve kombine uygulamalar tanımlanmış olmakla birlikte hangi uygulama türünün en etkin olduğu konusunda literatürde fikir birliği bulunmamaktadır. Bu çalışmada unilateral total diz artroplastisi uygulanan hastalarda intravenöz, intraartiküler ve kombine uygulamaların etkinliği ilk kez karşılaştırılmıştır. Unilateral total diz artroplastisi uygulanan 80 Kadın, 20 Erkek toplam 100 hasta çalışma grubunu oluşturdu. Ortalama yaşları 64,9 (50-80) olan hastalar, 4 gruba ayrıldı, 1.grupta sadece intraartiküler uygulama (2.5 gr ia traneksamik asit), 2.grupta sadece intravenöz uygulama (15mg/kg iv. traneksamik asit) , 3.grupta hem intravenöz hem de intraartiküler uygulama (2,5 gr ia+15 mg iv.), 4.grup ise kontrol grubu olarak seçildi. Ameliyat sonrası drenden gelen kanama miktarı, ve kan transfüzyon ihtiyacı değerlendirilerek dört grup arasındaki farklılıklar araştırıldı. İstatistiksel analizler için ANOVA ve Ki kare testleri kullanıldı. Traneksamik asit uygulanan gruplarda postoperatif kanama miktarı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Grup 3'de postoperatif kanama miktarı Grup 1 ve 2 ye göre daha düşük olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. Unilateral diz artroplastisi uygulanan hastalarda traneksamik asitin hem intraartikuler, hem intravenöz kullanıldığında etkin sonuç verdiğini göstermektedir. Bu nedenle uygun endikasyonlarla seçilmiş hastalarda kombine intravenöz ve intraartikuler uygulamayı öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Recent studies frequently focus on the efficiency of tranexamic acid for decreasing the blood loss and transfusion neccesity in total knee arthroplasty surgeries. Intravenous, intraarticular and combined application methods have been declared but there has been no consensus in the literature about which method is more effective then the others. In this study, the efficiency of intravenous, intraarticular and combined application methods have been compared fort he first time.80 female, 20 male unilateral total knee arthroplasty patients formed the work group. These patients of whom mean age was 64.9 (50-80) were grouped into four: 1st group was only intraarticular (ia) application (2.5 gr tranexamic acid) , 2nd group was only intravenous (iv) application (15 mg/kg tranexamic acid), 3rd group was both intravenous and intraarticular application (2.5 gr ia. + 15 mg/kg iv.), and 4th group was control group. All groups were analysed for differences in postoperative bleeding amount in drain and transfusion necessity. Anova and chi-square tests were used for statistical analyses. The postoperative bleeding amount was found statistically lower in all tranexamic acid groups then placebo group. Even postoperative bleeding amount was lower in group 3 then groups 1 and 2 both, it was not statistically significant. Our results have shown that tranexamic acid is effective when applicated both intravenous and intraarticular ways in total knee arthroplasties. So we offer to use combined application in selected patients of appropriate indication.