Avrupa Birliği'nin sosyal politikası ekseninde kadın emeği: Yunanistan-Türkiye karşılaştırması
Women employment in the context of European Union's social policy: Greece-Turkey comparison
- Tez No: 596428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN OKTAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden Yunanistan ve Avrupa Birliği'ne aday ülkelerden Türkiye'de ücretli kadın emeğinin, Avrupa Birliği'nin sosyal politikasının kadın emeğine yaklaşımı çerçevesinde karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın kavramsal çerçevesini sosyal politika, refah devleti, refah rejimleri ve kadın emeği kavramları oluşturmaktadır. Bununla birlikte Avrupa Birliği'nin sosyal politikası ve kadın emeğine yönelik tarihsel ve resmi dokümanlara dayanan bir değerlendirme yapılmıştır. Yunanistan ve Türkiye'nin karşılaştırmasında Avrupa Birliği ile ilişkileri ve benzer refah rejimi modeline sahip olmaları temel alınmış ve bu kapsamda bir tartışma gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak Yunanistan ve Türkiye arasında benzerlikler ve farklılıklar vurgulanmış ve her iki ülkenin ücretli kadın emeğine yönelik düzenlemelerinde Avrupa Birliği'nin sınırlı düzeyde etkisi olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the paid women employment of European Union member country Greece and European Union candidate country Turkey in the framework of women employment in the European Union's social policy. In this context, the conceptual framework of the study consists of social policy, the welfare state, welfare regimes, and women employment. Nevertheless, an evaluation has been made based on historical and official documents on the women employment and social policy of the European Union. The comparison between Greece and Turkey has been based on their relations with the European Union and their welfare regime model which is similar in both countries and a debate has been held in this context. As a result, the similarities and differences between Greece and Turkey have been highlighted and the limited impact of the European Union on the paid women employment regulations of both countries has been observed.