Sağlık çalışanlarının iş yükü düzeyinin iş tatminine etkisinde duygusal emeğin düzenleyici etkisi
Regulative effect of emotional labor in the effect of workload level of healthcare workers on job satisfaction
- Tez No: 596429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, iş yükü düzeyinin iş tatminine etkisinde duygusal emeğin aracı rolünü sağlık çalışanları kapsamında ele almaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada öncelikle iş yükü, iş tatmini ve duygusal emeğe ilişkin kavramsal ve kuramsal açıklamalara yer verilmiştir. Daha sonra araştırma metodolojisi ve bulgular sunulmuştur. Araştırmada anket toplama yöntemi kullanılarak 270 Sağlık çalışanından veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Kişisel Bilgi Formu, ikinci bölüm İş Yükü Fazlalığı Ölçeği, üçüncü bölüm İş Tatmini Ölçeği ve dördüncü bölüm Duygusal Emek Ölçeği' dir. Araştırma sonuçlarına göre iş yükü ve iş tatmini ilişkisinde duygusal emeğin aracı rolünün olmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında bir diğer bulgu, iş yükü arttıkça iş tatmininin azalmasına yöneliktir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the regulatory role of emotional labor in the effect of the workload level on job satisfaction within the scope of healthcare workers. For this purpose, firstly, conceptual and theoretical explanations about workload, job satisfaction, and emotional labor are included in the study. Then, research methodology and findings are presented. In the study, data were collected from 270 healthcare workers by using the questionnaire method. The questionnaire form, which is used as a data collection tool, consists of four sections. The first section is the Personal Information Form, the second section is the Excessive Workload Scale, the third section is the Job Satisfaction Scale and the last section is the Emotional Labor Scale. According to the results of the research, emotional labor has no regulatory role in the relationship between workload and job satisfaction. Another finding is that as the workload increases, job satisfaction decreases.