Erbil/Irak'taki phıladelphıa negatif miyeloproliferatif neoplazmların değerlendirilmesi: JAK2, CARL, JAKekzon12 ve MPL mutasyonlarının analizi
Evaluation of philadelphia-negative myeloproliferative neoplasms in Erbil; analysis of JAK 2, CALR and MPL mutations
- Tez No: 898918
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Erbil/Irak'ta BCR-ABL1 negatif MPL hastalarında JAK2, CALR, JAKekzon12 ve MPL mutasyonlarının sıklığı veri yetersizliğinden dolayı tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada, Erbil/Irak'taki PV, ET ve PMF hastalarında bu genlerinin mutasyonlarının klinik ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Buradan hareketle, 80 hasta ve 150 kontrolda hedef gen mutasyonları çalışılmıştır. JAK2 (V617F) mutasyonu, PV hastalarının %96'sında ve ET hastalarının %35'inde; JAK2ekzon 12 mutasyonu PV hastalarının %4'ünde; CALR mutasyonu ET hastalarının %65'inde gözlenmiş; MPL mutasyonu ise hiç gözlenmemiştir. Sonuç olarak, CALR mutasyonu daha genç yaş gruplarında; JAK2 V617F mutasyonu ise daha yaşlı gruplarda görülmektedir. BCR-ABL1 negatif MPL hastalarında hematolojik testlerin yanı sıra moleküler testlerin de tanıda fayda sağlayacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
The frequency of JAK2, CALR, JAK2 exon 12, and MPL mutations in BCR-ABL1 negative MPL patients in Erbil/Iraq, is not well established due to insufficient data. This study aimed to clinically evaluate these gene mutations in PV, ET, and PMF patients in Erbil/Iraq. Based on this, target gene mutations were studied in 80 patients and 150 control. The JAK2 (V617F) mutation was observed in 96% of PV patients and 35% of ET patients; JAK2 exon 12 mutation was seen in 4% of PV patients; CALR mutation was found in 65% of ET patients; and MPL mutation was not observed at all. As a result, CALR mutation is seen in younger age groups, while JAK2 V617F mutation is more common in older age groups. We believe that, in addition to hematological tests, molecular tests will also be beneficial for diagnosis in BCR-ABL1 negative MPN patients.