İdari yargıda kesin hüküm
Res judicata in administrative jurisdiction
- Tez No: 986599
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Kesin hüküm, yargılama hukuku alanının temel kavramlarından biridir. Kesin hükmün hukuki gerçekliği temsil etmesi, tarafları, idareyi ve mahkemeleri bağlayıcılığı onun hukuk düzenindeki otoritesini, etkisini ve önemini göstermektedir. İdari yargılama hukukunda kesin hükmün tanımı, tespiti, şartları ve sonuçları; yargılamaya başlanması, sonuçlandırılması, kararların kesinleşmesi ve uygulanması bakımından -çeşitli derecelerde- önemi haizdir. Bunun yanında kesin hükmün içeriğinin ve etkilerinin –kişi ya da şey bakımından- sınırını tespit; hukuk düzenindeki sonuçlarını belirlemek açısından da değerlidir. İdari Yargılama Hukuku doktrininde akademik çalışmalar bakımından gerekli ilgiyi yeterli düzeyde görmemiş olan bu müessese, halen Medeni Usul Hukukunun benimsediği yöntem ve esas odaklı bir çalışma alanı olarak ele alınmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada kesin hüküm müessesesinin idari yargıdaki görünümü, şartları ve sonuçları idari yargılama hukuku doktrin ve yargı kararları ile birlikte eleştirel bir yöntemle tespit edilmeye çalışılmaktadır
Özet (Çeviri)
Res judicata is one of the fundamental concepts of judicial law. The fact that a res judicta represents legal reality and is binding on the parties, the administration, and the courts demonstrates its authority, impact, and importance within the legal order. The definition, determination, conditions, and effects of res judicata in administrative procedural law are of great importance in terms of initiating and concluding proceedings, as well as the implementation and finalization of judicial decisions. Moreover, determining the scope of a res judicata and the limits of the persons it affects is crucial for identifying its consequences within the legal system. This institution, which has not yet received sufficient attention in the doctrine of Administrative Procedural Law, is still largely examined through the methods and principles adopted in Civil Procedure Law. In this study, the manifestation, conditions, and effects of res judicata in administrative jurisdiction are analyzed through a critical approach, taking into account the doctrine of Administrative Procedural Law and relevant judicial decisions.