Çalışanların iş doyumunun örgütsel bağlılığa etkisi konusundaki algıları: Ankara'da bir kamu kurumunda araştırma
Employees 'perceptions on the effect of job satisfaction on organizational commitment: Research in a public institution in Ankara
- Tez No: 596620
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara'da Bir kamu kurumunda çalışan uzmanların, iş doyumlarının örgütsel bağlılıklarına etkisi konusundaki algılarının saptanmasıdır. Amaca ulaşmak için nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırmanın örneklemini basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 199 uzman oluşturmuştur. Araştırmada İş doyumu ölçeği olarak Çetinkanat (2000) tarafından geliştirilen İş Doyumu Ölçeği, örgütsel bağlılık ölçeği olarak ise Allen ve Meyer (1997) tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Ölçeği uygulanmıştır. İkili grupların arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığının belirlenmesinde bağımsız gruplar için t-testi; üç ve daha fazla sayıdaki grupların birbirleri arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığının belirlenmesinde tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Varyans analizi sonrasında farklılıkların kaynağının tespitinde ise Tukey testi sonuçları incelenmiştir. Ayrıca iş doyumu ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda kadınların iş doyumu ve örgütsel bağlılıklarının erkek çalışanlara göre fazla olduğu, iş doyumu ve örgütsel bağlılığın mesleki kariyerin ilk yıllarda fazla olup daha sonra düşüşe geçtiği, uzun yıllar sonrasında ise örgütsel bağlılık ve iş doyumunun tekrar arttığı gözlenmiştir. Medeni duruma göre anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, katılımcıların eğitim durumu arttıkça iş doyumlarının da arttığı gözlenmiştir. Çalışma sonunda toplam iş doyumu ile toplam örgütsel bağlılık arasında anlamlı pozitif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perceptions of experts working in a public institution in Ankara on the effect of job satisfaction on organizational commitment. In order to achieve this aim, descriptive scanning model was used. The sample of the study consisted of 199 experts selected by simple random sampling method. In the research, Job Satisfaction Scale developed by Çetinkanat (2000) and organizational commitment scale developed by Allen and Meyer (1997) were used as the job satisfaction scale. The t-test for independent groups was used to determine whether there was a significant difference between the two groups; One-way analysis of variance was used to determine whether there was a significant difference between the three and more groups. After the analysis of variance, Tukey test results were examined to determine the source of the differences. In addition, Pearson Product Moment Correlation Coefficient was calculated to determine the relationship between job satisfaction and organizational commitment. As a result of the research, it was observed that job satisfaction and organizational commitment of women were higher than male employees, Job satisfaction and Organizational commitment were higher in the first years of career and then decreased and organizational commitment and job satisfaction increased after long years. While no significant difference was found according to marital status, it was observed that job satisfaction increased as the educational status of the participants increased. At the end of the study, a significant positive relationship was found between total job satisfaction and total organizational commitment.