Uluslararası koruma ve geçici koruma kapsamındaki yabancıların Türkiye'de çalışma hakkı
The right to work of aliens under international protection and temporary protection in Turkey
- Tez No: 596693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF ULUSU KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Uluslararası koruma, haklı zulüm korkusuyla vatandaşı oldukları ya da vatansızlarsa ikamet ettikleri ülkeyi terk etmek durumunda kalan kişiler ile geri gönderilmeleri halinde ciddi insan hakkı ihlalleriyle karşılaşması muhtemel kişiler için uluslararası hukukta meydana getirilmiş koruma sistemini ifade etmektedir. Geçici koruma ise, yaygın şiddet veya çatışma ortamı sebebiyle ülkesinden ayrılmaya zorlanarak kitlesel olarak başka bir ülkeye sığınan kişiler için meydana getirilmiş koruma mekanizmasını ifade etmektedir. Bu koruma statülerine sahip kişilerin yaşamlarını onurlu bir şekilde sürdürebilmeleri için en çok önem arz eden unsurlardan biri çalışma hakkıdır. Elinizde bulunan çalışmanın amacı, bu kişilerin Türkiye'de çalışma hakkına erişimleri konusunda meydana getirilen düzenlemelerin açıklığa kavuşturulmasıdır. Bu doğrultuda, öncelikle Türk hukukundaki düzenlemelere kaynak teşkil ettiği için konunun milletlerarası hukuk boyutu ortaya konmuştur. Bu noktada, Mültecilerin Hukuki Statüsüne Dair 1951 Cenevre Sözleşmesi başta olmak üzere Birleşmiş Milletler düzenlemeleri ve Avrupa Birliği bünyesindekiler de dahil olmak üzere Avrupa Sistemi'ndeki düzenlemeler incelenmiştir. Ardından, Türk hukukunun konuya dair Anayasa, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, Uluslararası İşgücü Kanunu, Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi ve Uluslararası Koruma Statüsü Sahibi Kişilerin Çalışmasına Dair Yönetmelik ve Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Yönetmelik'te yer alan düzenlemeleri, milletlerarası hukukun etkisi de dikkate alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
International protection implies the protection system built-in international law for people who are forced to flee from their country of origin or country of residence in case of statelessness based upon well-founded fear and who will likely suffer serious violations of human rights. Temporary protection implies the protection mechanism built for people who seek asylum in another country in mass influx situations based upon widespread violence and conflict. One of the most important elements for people who have these statutes to sustain their lives in an honorable way is the right to work. The aim of the study you hold is to clarify the rules made in the subject of these people's access to the right to work in Turkey. In this direction, firstly, the framework in international law is put forward by the reason that it is the source of the rules in Turkish law. At this point, with the 1951 Geneva Convention Relating to the Status of Refugees being in the first place, the rules generated by the United Nations are examined alongside the rules built in the European system which includes the ones within European Union. After, the rules that are in the Constitution, Aliens and International Protection Law, International Labour-Force Law, Regulations on Employment of International Protection Applicants and International Protection Status Owners, Regulations on Employment of Aliens Provided Temporary Protection are examined through paying attention to the effects of the rules in international law.