Sürdürülebilirlik ilkelerinin mimarlık eğitimine entegrasyonu üzerine bir çalışma
A study on integration of sustainability principles into architectural education
- Tez No: 596862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL AYÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Sanayi Devrimi ile başlayan endüstrileşme süreci; enerji, ham madde ve iş gücü ihtiyacını artırarak; hızlı ve bilinçsiz şehirleşmeye, sağlık sorunlarına, çevre problemlerine ve enerji krizine neden olmuştur. Dünyanın geleceğini tehlikeye atan bu problemlerin küresel ölçekte önlemler alınmadıkça çözüme ulaşmayacağının fark edilmesiyle, 1987 yılında Ortak Geleceğimiz Raporu (Brundlant Raporu) yayımlanmış ve 'sürdürülebilirlik' kavramı hayatımıza girmiştir.“Doğanın gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçları temin etmek”olarak tanımlanan sürdürülebilirliğin sağlanması için tüm insanlığa sorumluluk düşmektedir. Yapılaşma faaliyetlerinin dünya üzerindeki hammadde ve enerjinin büyük bir kısmını tüketiyor oluşu, mimarın sorumluluğunu artırmış ve sürdürülebilirlik ilkelerinin mimarlık disiplinine entegrasyonunu kaçınılmaz kılmıştır. Yenilebilir enerjiye ve geri dönüşüme öncelik veren, zararlı atık üretmeyen, insan sağlığına ve çevreye duyarlı bir tasarım yaklaşımı olan sürdürülebilir mimarlığın uygulanması ve gelişmesi; mimarlık eğitimine dahil edilmesi ile mümkün olacaktır. Bu çalışmada, mimarlık okullarının müfredatlarında sürdürülebilirlik kavramının yerini tespit etmek ve bu müfredatların mimarlık öğrencilerinin sürdürülebilirliğe yaklaşımları üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Müfredat analizleri ve öğrenci yaklaşımının tespitinde; sürdürülebilirlik kavramının mimarlık eğitimine entegrasyonu için en uygun ders programını oluşturmayı hedefleyen EDUCATE (Environmental Design in University Curricula and Architectural Training in Europe) projesinden yararlanılmıştır. EDUCATE projesinden edinilen bilgiler ışığında, ülkemizdeki mimarlık okullarının müfredatları sürdürülebilirlik bağlamında kategorize edilmiş ve öğrencilerle anket çalışması yapılmıştır. Sürdürülebilirlik ilkelerinin mimarlık eğitimine entegrasyonu için uygun müfredat alternatifleri değerlendirilmiş ve mimar adaylarının sürdürülebilirliğe yaklaşımları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Industrialization process which started with industrial revolution lead to an increase in the need for energy, raw material and workforce. This increase resulted fast and unconscious urbanization, complications in health, environmental problems and energy crisis. It is realised that these problems risking the future of the Earth can only be overcomed with taking global precautions. With this awareness, in the year of 1987,“sustainability”concept was issued in the Our Common Future Report (also known as Brundtland Report) and introduced to our life. It is the responsibility of humankind to ensure sustainability which is defined as“obtaining daily needs without dangering nature's ability to answer next generations' requirements”. Since the settlement activities consume an excessive amount of raw material and energy on the face of the globe, the role of the architect was pronounced more and integration of sustainability principles into architectural discipline became obligatory. Sustainable architecture is a design approach that puts renewable energy and recycling in the first place, does not produce hazardous waste and is sensitive to the environment and human health. Application and progress of sustainable architecture is possible with its integration into the architectural education. The aim of this study is to detect the position of sustainability concept in the curricula of architectural schools and to reveal the effects of these curricula on the approaches of architectural students towards sustainability. To analyse curricula and to determine student approaches; the project named as EDUCATE (Environmental Design in University Curricula and Architectural Training in Europe) which aims to form the most suitable curriculum for the integration of sustainability concept into architectural education was investigated. Using the information obtained from EDUCATE project, the curricula of architectural schools of our country were categorized in a sustainability context and student surveys were performed. Suitable curricula alternatives for the integration of sustainability principles into architectural education were evaluated and the approaches of architect canditates towards sustainability were revealed.