Erişkin periodontitisli ve sağlıklı bireylerin dişeti cebi sıvıları (DCS) ve dişeti doku örneklerindeki myeloperoksidaz (MPO) aktivite düzeylerinin tespiti
Determination of myeloperoxidase (MPO) activity levels in GCF and tissue samples from patients with adull periodontitis and healthy subjects
- Tez No: 59700
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. LEVENT TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
-79- OZET Periodontal hastalıklar bakteriyel enfeksiyonlardır. Periodontitis dişi destekleyen dokuların iltihabı olarak bilinir ve çoğunlukla periodontal membran ve alveoler kemiğin progresif yıkımı ile ilişkilidir. Bununla birlikte son yıllara ait bilgiler, periodontal hastalıkların doğal evrelerinin, yıkım ve duraklama (aktif-pasif) fazlarını içerdiğini göstermektedir. Aktif dönem, destek kemiğin, bağ dokunun veya klinik ataşmanın kaybının gerçekleşmesiyle karakterizedir. Bu olay, periodontal hastalık aktivitesi olarak tanımlanır. Aktif ve inaktif bölgeler geleneksel kriterlerle yeterince ayırt edilemez ve dişeti cebi sıvısının analizinin hastalık aktivitesinin markerlerini sağlamada daha güvenilir olduğu umut edilmektedir. Nötrofiller patojenik ajanların öldürülüp fagosite edilmesi için gerekli materyalleri içermektedir. Nötrofillerin azurofilik granüllerinde var olan MPO, konak savunmasında rol oynadığı düşünülen enzimlerden biridir. Bilhassa oksijene bağlı defans mekanizmasında etkilidir. Çalışmanın amacı EP'li ve periodontal yönden sağlıklı bireylerin DCS ve dişeti doku örneklerindeki MPO aktivite düzeyini saptamaktadır. Bu amaçla, EP tanısı konmuş 28 birey ve hem sistemik hem de-80- periodontal yönden sağlıklı 28 birey çalışmaya alındı. Her bireye ait plak indeksi, gingival indeks, ataşman kaybı, dişeti kanama zamanı indeksi ve cep derinliği ölçümleri kaydedildi. DCS ve dişeti doku örnekleri EP grubu bireylerinin örnekleme bölgesinden elde edildi. Her iki gruba ait tüm MPO seviyeleri spektrofotometrik metot kullanımıyla tespit edildi. İstatistiksel analizlerin yapılmasında, student t testi, Mann Whitney U testi ve korelasyon analizleri kullanıldı. Çalışmanın bulguları, MPO'n hem deney hem de çalışma gruplarının DCS ve dişeti doku örneklerinde mevcut oludğunu göstermiştir. Her ne kadar EP grubuna ait dişeti doku örnekleri MPO düzeyinden yüksek bulunmuş olsa da, bu fark istatistiksel yönden önemli değildi. Bununla birlikte, EP grubuna ait DCS MPO seviyeleri kontrol grubuna göre önemli derecede yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlar, MPO'ın DCS'nda rezervuar aktivitesinin olduğunu, periodontal yıkımın gidişinin daha iyi anlaşılmasında yardımcı olabileceğini ve hastalık aktivitesinin izlenmesinde faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-81- SUMMARY Periodontal diseases are bacterial infections. The term periodontitis refers to inflammation of tooth supporting tissues and usually connates progressive destruction of alveoler bone and periodontal ligament. However, recent data indicate that the natural history of periodontal diseases may include both phases of destruction and quiescence. The active stage is characterized by the ongoing loss of supporting bone, connective tissue or clinical attachment and this process is referred to as periodontal disease activity. Active and inactive sites, cannot be distinguished satisfactorily using traditional clinical criteria an it is hoped that analysis of gingival crevicular fluid (GCF) will provide more reliable markers of disease activity. Neutrophils contain the necessary material for the phagocytosis on killing pathogenic agents. Myeloperoxidase (MPO), which is present in the azurophilic granules of neutrophils, is one of the enzymes considered to play a role in the host response. Especially in oxygen-mediated defence mechanisms. The aim of the present study was to determine the MPO activity in GCF and gingival tissue samples from patients with Adult-82- Periodontitis (AP) and periodontally healthy subjects. For this purpose 28 patients who were diagnosed as having AP and 28 systemically and periodontally healthy subjects were included in the study. In each subject plaque index, gingival index, attachment loss.gingival bleeding time index and pocket depth measurements were recorded. GCF and gingival tissue samples were obtained from experimental sites of AP patients. All MPO levels for two study groups determined using a spectrophotometric method. Student t test, Mann Whitney U test and correlation analysis were used for this study. Findings of the present study revealed that MPO was present in both GCF and gingival tissue samples in the experimental and control groups. Although gingival tissue MPO levels in AP group were higher then the healthy group, the difference was not statistically significant. However, GCF samples in AP group contained significantly increased MPO activity when compared to healthy group. These results indicate that MPO has a reservoir activity within sulcus and GCF MPO activity levels may help in a better understanding of the ongoing periodontal process and may be useful in monitoring disease activity.