Kros kontaminasyonu önlemek amacıyla dişhekimliğinde kullanılan dezenfektanların ölçü maddeleri üzerine fiziksel ve mikrobiyolojik etkilerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Investigating the physical and microbiological effects of disinfectants used in dentistry on the impression materials in order to prevent cross contamination
  1. Tez No: 59707
  2. Yazar: EMRE KANAD ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN SUCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
-58- ÖZET Araştırmamızda ölçü maddeleri ile taşman bakteriyel ajanların patojenitelerini klinik şartlarında en aza indirgemek ve ölçü maddeleri ile kontakt halinde bulunan personel ve hekimi enfeksiyonlardan korumak için uygulanabilir bir yöntem önerebilmek amaçlanmıştır. Bu amaçla kliniklerde kullanılan dezenfektan maddelerin, ölçü yüzeylerinde taşman mikroorganizmalar üzerindeki etkinlikleri ve ölçü maddelerinin dezenfeksiyon işlemi sonucunda uğradıkları boyutsal değişimler mikrobiyolojik ve istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan mikrobiyolojik çalışmada, seçilen mikroorganizmalar ile kontamine edilmiş ölçü yüzeylerine uygulanan dezenfektan solüsyonların 3 ve 10 dakikalık sürelerde mikroorganizmalar üzerinde etkin olduğu gözlendi. Boyutsal stabilite çalışmasında ise her bir ölçü maddesi her bir dezenfektanda 3 ve 10 dakika bekletildi ve dezenfeksiyon sonucunda ölçü maddelerinin boyutsal stabilitesinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişim olmadığı gözlendi. Mikrobiyolojik ve boyutsal stabilite çalışmalarında elde edilen veriler literatürde bulunan çalışmalar ve raporlar ile karşılaştırılıp sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
-59- SUMMARY In our study, it is aimed to propose an applicable method in order to minimize patogenite of bacterial agents carried by impression materials in clinical condition and to protect dentist and the personeli who are closed contact with the impression materials. The effects of disinfection solutions used in clinics to microorganisms carried on impression materials surfaces and changes of dimensional stabilities of impression materials during the process of disinfection are evaluated by using microbiological and statistical methods. In this microbiological study the disinfectant solutions applied to impression material surface which are contaminated with the choosen microorganisms at 3 and 10 minute time intervals were observed to be effective on microorganisms. In dimensional stability study every impression material was kept in every disinfectant for 3 and 10 minutesand the result of disinfection, no considerable change was observed statistically in the dimensional stability of impression materials. As a result the data obtained in microbiological and dimensional stability studies were compared with the studies and reports related literature.