Biküspit aortik kapaklı çocuk hastaların Ekokardiyografik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of Echocardiographic findings of pediatric patiens wiht Bbicuspid aortic valve
- Tez No: 597099
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KERVANCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Biküspit aort kapağı (BAK), popülasyonun %1-2 'sini etkileyen ve toplumda en sık görülen doğumsal kalp anomalisidir. BAK'ın önemi diğer kardiyak patolojiler ve zamanla gelişen komplikasyonlar nedeniyledir. Ekokardiyografik takip, BAK ile birlikte sık görülen aort yetersizliği (AY), darlığı (AD), koarktasyonu (AK) ve çıkan aort dilatasyon gibi ek kardiyak bulguların tespiti ve gelişebilecek komplikasyonların seyri açısından önemlidir. Bu çalışmada; ekokardiyografik olarak takip edilmiş BAK'lı çocuklar incelenmiş olup, bu hastalara eşlik eden AY, AD ve AK gibi bulguların varlığını, sıklığını, seyrini ve girişim gerekliliğini ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bicuspid aortic valve (BAV) is the most common congenital heart anomaly that affects 1-2% of the population. Bicuspid aortic valve is important because of other cardiac pathologies and complications that develop over time. Echocardiographic follow-up is important for detecting additional cardiac findings such as aortic regurgitation (AR), aortic stenosis (AS), aortic coarctation (AC) and ascending aortic dilatation together with bicuspid aortic valve and follow up of complications that may develop. In this study; children with bicuspid aortic valve followed by echocardiography were examined. The aim of this study was to determine the presence, frequency, course, and necessity of interventions in concomitant AR, AS and AC.