Erzurum alt bölgesinde akaryakıt ve sıvılaştırılmış petrol gazı dağıtım işletmeciliği ve özgü muhasebe işlemleri
Fuel and liquefied petroleum gas distribution business on Erzurum sub region and specific accounting transactions
- Tez No: 597176
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu Çalışmanın amacı, akaryakıt ve sıvılaştırılmış petrol gazı dağıtım işletmeciliğini tanıtıp, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve diğer sektör kuruluşlarının verilerine dayanarak Erzurum Alt Bölgesi'nde faaliyette bulunan akaryakıt dağıtım işletmelerinin bölge ekonomisine katkısını tespit etmek ve bu işletmelere özgü muhasebe işlemleri hakkında bilgi vermektir. Bu amaç doğrultusunda üç bölümde ele alınan tez çalışmasının birinci bölümünde akaryakıt dağıtım işletmeciliği konusu, petrolün Dünya ve Türkiye'deki tarihi gelişimi eşliğinde akaryakıt türlerinin genel özellikleri, Türkiye'de akaryakıt sektöründe var olan lisanslar ve akaryakıt ürünlerinin Dünya ve Türkiye'deki pazarı çerçevesinde ele alınmıştır. İkinci bölümde Erzurum Alt Bölgesi kapsamında bölgeyi oluşturan Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinde yer alan akaryakıt ve sıvılaştırılmış petrol gazı dağıtım işletmeleri hakkında bilgilere yer verilerek, Erzurum Alt Bölgesi'ndeki akaryakıt ve sıvılaştırılmış petrol gazı dağıtım işletmeciliğinin ekonomik katkısı irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise akaryakıt dağıtım işletmeciliğinde muhasebe organizasyonu konusu, Türk vergi kanunları karşısındaki durumu ve özellikli muhasebe işlemleri örnek olaylar eşliğinde açıklanmıştır. Çalışmanın sonuç ve öneriler kısmında konunun genel bir değerlendirilmesi yapılarak, özgü muhasebe işlemleri ile ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to introduce fuel and liquefied petroleum gas distribution business, to determine the contribution of fuel distribution enterprises operating in the Erzurum Sub-Region to the regional economy based on data from the T.R Energy Market Regulatory Authority and other sector organizations and to give information about the specific accounting transactions specific to fuel distribution business In the first part of the thesis discussed in three parts in context of this purpose, the definition of the fuel distribution business, the development history of oil in the World and in Turkey, the general characteristics of fuel types, have been mentioned in the market of fuel products in the World and Turkey and existing licenses in the fuel sector in Turkey. In the second part, the definition of Erzurum Sub-Region, fuel and liquefied petroleum gas distribution enterprises in Erzurum, Erzincan and Bayburt provinces which constitute this region are mentioned. Also economic contribution of fuel and liquefied petroleum gas distribution business in Erzurum Sub-Region has been mentioned. In the third section, accounting organization of fuel distribution business, its status in the Turkish tax laws, and at last features of accounting transactions of fuel distribution business have been referred and these features are explained with samples. In the conclusion and suggestion part of the study, some suggestions have been put forward about specific accounting transactions by making overall evaluation.