Kentsel simge olarak gar binalarının strüktür-form ilişkisinin incelenmesi
Investigation of structural – form relationships station building as an urban icon
  1. Tez No: 597229
  2. Yazar: MUHAMMET RAŞİT AYPARÇASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüz şehirlerinde, mimari alanda endüstri devrimi ile birlikte birçok yenilikler yaşanmıştır. Makinelerin icadıyla birlikte yaşam biçimi değişmiş, bu yaşam biçimi değişimi ulaşımda da kendini göstermiştir. Daha önceleri ulaşım, yaya ve çeşitli hayvanlar binek olarak kullanılırken lokomotifin icadıyla birlikte buhar gücü hareket enerjisine dönüştürülmüş ulaşımda yeni bir dönem başlamıştır. Trenin icadıyla birlikte ulaşım kolaylaşmış taşınabilir yük kapasiteleri artmıştır. İhtiyaçtan kaynaklı yolcu hareketlerini belirlemek ve güvenliğini sağlamak amacıyla belirli bölgelere demiryolu, gar binaları yapılmaya başlanmıştır. Teknolojinin gelişimi ve yapılarda çelik, demir ve camın kullanımıyla birlikte geniş açıklıklar geçilmiştir. Kentlerin giriş kapısı niteliğinde bulunan, kentsel simgelere dönüşen, bulunduğu bölgede yer işareti (landmark) oluşturan kentsel yapılara dönüşmüşlerdir. Bu çalışmada Dünya ve Türkiye'deki gar binalarının tarihi gelişimleri günümüze kadar ele alınmıştır. Bu gelişim, gar binalarının yapı teknolojileri-biçim ilişkisi ve kent içerisindeki yeri, görsel algısı olarak iki başlık altında analiz edilmiştir. Yapıldığı dönemin özelliklerini yansıtan strüktür form ilişkisi incelenmiştir. Kentlere kazandırdığı kimliksel niteliği, kent içindeki pozisyonu ve görsel algısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's cities, many innovations have been experienced in the architectural field with the industrial revolution with the invention of the machines, the lifestyle has changed and this change has also manifested itself in transportation. Previously, while transportation, pedestrians and various animals were used as riding, a new era has started in the transportation of the steam power with the invention of the locomotive with the invention of the train, portable load capacities have been increased. In order to determine the passenger movements originating from the need and to ensure its safety, railway station buildings have started to be constructed in certain regions. With the development of technology and the use of steel, iron and glass in buildings, wide openings have been passed. They are transformed into urban buildings, which are the entrance doors of the cities, transformed into urban symbols and form a landmark in the region. In this study, the development history of the station buildings in the world and Turkey so far has been discussed. This development has been analyzed under two headings as visual perception of gar buildings in terms of structure technologies-form relation and place in the city. Reflecting the characteristics of the era structure, the relationship of form was investigated. The nature of identity that they give to the city, their position within the city and their visual perception were evaluated.