Otobüs terminal binalarındaki teknoloji ve strüktürel gelişimin biçime etkisi
The effect of technology and structural development on bus terminal buildings' forms
  1. Tez No: 597230
  2. Yazar: CEMİL KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanlık tarihinde“ulaşım”gündelik hayatın içerisinde önemini hiç kaybetmemiştir. Kullanılan ulaşım araçları bir mekân ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Günümüzde sık kullanılan otobüs ile ulaşım, otobüs terminal binalarının önemini arttırmıştır. 2016 yılı istatistiklerine göre karayolu yolcu kapasitesi %89,9,denizyolları %0.06,demiryolları %1,1 ve havayolları ise %9,5 olarak hesaplanmıştır. Otobüs terminalleri insan taşımacılığının yoğun olduğu mekânlardır. Bu sebeple içerisinde farklı ihtiyaçlara karşılık verebilmek için; bekleme ve dinlenme alanları, restoranlar, alış-veriş alanları, bilet satış alanları gibi geniş mekânlara ihtiyaç vardır. Gelişen teknoloji ile beraber bu geniş alanları örtecek çok farklı yapım teknikleri, strüktür ve formlar karşımıza çıkmaktadır. Bu tez kapsamında Dünyadaki ve Türkiye'deki otobüs terminal binalarının biçimsel oluşumları ve bu biçimlenmelerde kullanılan teknolojik sistem kararlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 8 adet yurtdışı, 6 adet Türkiye örnekleri kronolojik olarak ele alınmış, bina biçimlenmeleri ile yapı teknolojileri bağlamında analiz edilmiştir. Sonuç olarak, teknoloji-biçim bağlamındaki gelişim ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the history of humanity, transportation has never lost its importance in daily life. The means of transportation used brought a need for space. Nowadays, frequent bus transportation has increased the importance of bus terminal buildings. According to 2016 statistics, road passenger capacity is calculated as 89.9%, sea routes are 0.06%, railways are 1.1% and airlines are 9.5%. Bus terminals are places where human transportation is intense. For this reason, in order to respond to different needs; large spaces such as waiting and rest areas, restaurants, shopping areas, ticket sales areas are needed. Together with the developing technology, many different construction techniques, structures and forms are covered. Formal formation of the bus terminal building in the world and in Turkey within the scope of this thesis was aimed to examine the decision of the technological systems used in these formations. The study dealt with 8 samples abroad and 6 samples from Turkey chronologically and they were analyzed in the context of building technologies and building configurations. As a result, development in the form of technology-form has been tried to be revealed.