Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesinde bulunan acentalara bağlı otobüs sürücülerinin karıştıkları trafik kazaları konusunda tutum ve düşüncelerinin incelenmesi
- Tez No: 76216
- Danışmanlar: DR. ÖMER R. ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi'nde bulunan acentalara bağlı, bir günde çıkış yapan otobüs sürücülerinin karıştıkları trafik kazaları konusunda tutum ve düşüncelerini incelemek ve geçirilen trafik kazalarına ilişkin bazı kanıtlar elde etmek amacıyla yapılmıştır. 24.2.1998 tarihinde Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi'nden çıkış yapan 1098 otobüs sürücüsü bu araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Sistematik örnekleme yöntemiyle 366 sürücü araştırma kapsamına alınmıştır. Bu araştırma deskriptif (tanımlayıcı) türde olup, veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Ankete verilen cevaplar gözlem yöntemiyle desteklenmiştir. Anket formunda 9'u sürücüleri tanımlayıcı nitelikte, 11 'i karayolları ve trafik kazalarına ilişkin görüşlere, 15'i sürücülerin geçirdikleri son trafik kazaları ve nedenlerine yönelik olmak üzere toplam 35 soru bulunmaktadır.Sürücülerin %33.3'ü trafik kazası geçirmiştir. Geçirilen son trafik kazaları daha çok karşılıklı çarpışma, duran araca ya da sabit cisme çarpma ve zincirleme türünde olmuştur. Trafik kazalarının oluşmasında sürücü kusuru çoğunluktadır (%55.0). Trafik kazalarının meydana gelmesinde alkol, uykusuzluk, yorgunluk ve kötü hava koşulları etkili faktörlerdir. Sürücülerin öğrenim düzeyi, sürücülük deneyimi, sürücü kursları, trafik kazalarının sıklığını etkileyen faktörler açısından önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to achieve some results related to traffic accidents experienced by the bus drivers working for different agents in AŞTİ, (Interurban Terminal Enterpise in Ankara) and to find out their ideas and behaviour about the accidents they involved. 1098 bus drivers who are moving out of AŞTİ on February 24.1998 is the universe of this study. By using systematic sampling method, 366 bus drivers was taken under the study. This study is descriptive and the results are obtained by means of questionnaire method. The answers given to the questionnaire is supported with observatory method. This study consists 35 questions; 9 of it describe bus drivers, and 1 1 questions determine the views of drivers about traffic accidents and roods, 15 questions are about their recent accidents and the sequences of them.33,3 percent of the drivers had experienced at least one traffic accident. Those recently experienced occuied, generally, in the forms of clashing a car to another, or running into a stopped vehicle or static substance and running into one behind the other. It is often that the bus driver's fault leads to traffic accidents, at about 55.0 percent. Alcohol, sleeplessness, fatigue and bad weather conditions are the most effective factors to cause traffic accidents. The level of education and experience of the bus drivers in driving, and driving courses have been found unimportant (negligible) to affect frequency of traffic accidents.