Çalışma şartlarında esaslı değişiklik ve değişikliğin hukuk sonuçları
Fundamental amendments to the working conditions and their legal consequences
  1. Tez No: 597533
  2. Yazar: BÜŞRA NUR ÇOTUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sürekli bir edimin ifasını içeren iş ilişkilerinde başlangıçta belirlenen çalışma şartlarının ilişki kurulduktan sonra değişen veya yeni meydana gelen şartlara uyarlanması ihtiyacı her zaman mümkün olabilmektedir. Bu nedenle çalışma şartlarında yapılacak değişikliğin işveren tarafından tek taraflı olarak kötüniyetle kullanılmasının ve işçinin feshe zorlanmasının engellenmesi amacı ile 4857 Sayılı İş Kanunu'nunda kanun koyucu tarafından 22.madde ile esaslı değişikliğin yapılma usulü ve değişikliğin sonuçlarını düzenlemiştir. Düzenlemeye göre esaslı değişiklik yapmak isteyen işveren işçiye değişiklik önerisini yazılı olarak bildirilmelidir. İşçi de değişikliği kabul ettiğini altı iş günü içerisinde yazılı olarak bildirebileceği gibi zımnen veya açık şekilde değişiklik teklifini reddetme hakkına da sahiptir. Değişiklik teklifinin reddedilmesi halinde işveren sözleşmeye eski koşullarla devam edebileceği gibi değişiklik ihtiyacının geçerli bir nedenden doğduğunu veya fesih için başka bir geçerli nedeni bulunduğunu iddia ederek sözleşmeyi feshedebilir. İşçinin sözleşmenin feshi karşısında dava açma hakkı da aynı maddede düzenlenmiştir. Dört bölümden oluşan bu yüksek lisans tezi çalışmasında kanunda esaslı değişiklik olarak yer verilen kavramdan ne anlaşılması gerektiği, çalışma koşullarında değişikliğin hangi yöntemlerle yapılabileceği ve değişiklik yapılmasının sonuçları öğreti görüşleri ve yargı kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In labor relations which involve performing a continuous act, working conditions established at the beginning of the relation may need to be adapted according to the changing and newly emerging conditions after the relation has been established. For this reason, the lawmaker has established the procedure and the results of an amendment to labor relations with the Labor Law No. 4857, Article 22 in order to prevent the employer from misusing this amendment unilaterally with mala fide intent and forcing the employee to resign. As per the regulation, an employer who wants to make fundamental amendments in the working conditions shall notify the employee in writing of the amendment proposal. The employee may notify the employer that he/she accepts this amendment in writing within 6 days. However, the employee also has the right to reject this offer implicitly or explicitly. If the proposal is rejected, the employer may continue the contract with previous conditions or terminate the contract arguing that the amendment is based on a valid reason or there is another just cause to terminate the contract. This article also regulates the right of the employee to sue for termination of the contract. This post graduate thesis which consists of four chapters examines the meaning of the fundamental amendment concept mentioned in the law, the procedures that can be used to make an amendment to the working conditions and the results of making amendments in the light of doctrines and judicial decisions.