Girişimcilik teorisi ve kurumsal girişimcilik kavramı: Kurumsal girişimcilik ve iş tatmini ilişkisinde örgüt yapısının rolü
Theory of entrepreneurship and corporate entrepreneurship concept: The role of organizational structure in the relation of corporate entrepreneurship and job satisfaction
  1. Tez No: 597560
  2. Yazar: ANIL ZEKİYE GÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışma ile girişimcilik teorisinin tarihsel gelişimi ve kurumsal girişimcilik çerçevesinde işletmelerin devamlılığının sağlanabilmesi için kurumsal girişimciliğin önemi, boyutları ve uygulamaları farklı modeller vasıtasıyla incelenmektedir. 1970'li yıllara kadar“girişimci”ve“girişimcilik”kavramlarının örgütsel yapı içerisinde bir yere sahip olabileceği düşünülmemiştir. Bu döneme kadar girişimcilik kavramı bağımsız girişimcilik faaliyetlerini ifade etmek üzere kullanılırken, sonrasında kurumsal girişimcilik, işletmelerin karşı karşıya kaldığı devamlılık ve sürdürülebilir rekabet üstünlüğü tartışmalarına etkili bir çözüm olarak gündeme gelmiştir. Bu kavramın ortaya çıkışı ile birlikte girişimcilerin yalnızca kendi işlerini kuran kişiler olmadığı, aynı zamanda var olan örgütsel sistemler içerisinde girişimci faaliyetleri yerine getiren bireyler oldukları kabul edilmiştir. İşletmelerde yeniliği ve girişimciliği etkileyen unsurlardan biri de kurumsal girişimciliğe uygun ortam sağlayan örgüt yapısıdır. İş tatmini ise kurumsal girişimciliğin belirgin bir kazanımı olarak ele alınmaktadır. Bu bakış açısı ile; kurumsal girişimcilik (KG) ve iş tatmini (İT) ilişkisinde örgüt yapısının (AÖY) düzenleyici (modarotör) etkisi Ankara ili teknoloji geliştirme bölgelerinde (TGB) faaliyet gösteren işletmelerden elde edilen veriler kullanılarak oluşturulan araştırma modeli ile test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, iş tatmini kurumsal girişimcilik boyutlarından ödül-teşvik, iş yapma özgürlüğü, yönetim desteği ve örgütsel sınırlar boyutlarından etkilenmektedir. KG ve iş tatmini ilişkisinde örgüt yapısının bu dört boyutta düzenleyici etkisi tespit edilmiş ve bu çalışma ile, kurumsal girişimcilik arttıkça iş tatmini artar sonucuna erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the historical development of entrepreneurial theory and the importance, dimensions, applications and different models of corporate entrepreneurship in order to ensure the continuity of enterprises within the framework of corporate entrepreneurship. Until the 1970s, the concepts of“entrepreneur”and "entrepreneurship were not thought to have a place in an organization. Until this period the concept of entrepreneurship was used to express independent entrepreneurship activities, whereas today corporate entrepreneurship gained an important role as an effective solution to the debates on continuity and sustainable competitive advantage faced by enterprises.With the emergence of this concept, entrepreneurs are not only considered the individuals to start their own businesses, but also to perform entrepreneurial activities within the existing organizational systems. One of the factors affecting innovation and entrepreneurship in enterprises is the organizational structure providing a suitable environment for corporate entrepreneurship. In addition, job satisfaction is considered as a significant gain of corporate entrepreneurship. From this perspective, the moderator effect of organizational structure in the relationship between corporate entrepreneurship and job satisfaction was studied using the research model created with the data obtained from the enterprises operating in TDZ in Ankara. According to the results of the research, job satisfaction is influenced from the dimensions of corporate entrepreneurship which are rewards, work discretion, management support and organizational boundaries. The moderator effect of the perceived organizational structure on the relationship between corporate entrepreneurship and job satisfaction has been determined and in this study, it is concluded that job satisfaction increases in parallel to corporate entrepreneurship.