Azerbaycan'ın doğal gaz ve petrol kaynaklarının işletme ve ulaştırma stratejileri
Operation and transportation strategies of Azerbaijan's natural gas and oil resources
- Tez No: 597579
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Energy, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Azerbaycan, küresel enerji sistemindeki en önemli enerji üreticilerinden, ihracatçılarından ve oyunculardan biridir. Ekonomisi büyük ölçüde petrol ve doğal gaz ihracatına bağlı olduğundan, Azerbaycan'ın güvenliği, istikrarı ve gelişimi için enerji çok önemli bir faktördür. Bu nedenle, enerji (petrol ve doğal gaz) faktörü Azerbaycan dış politikasında bir önceliktir. Azerbaycan Enerji Stratejisi, enerji güvenliğini sağlamayı ve küresel enerji sistemindeki konumunu garanti etmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu strateji, enerji güvenliğine yönelik iç ve dış zorlukları belirlemektedir. Enerji piyasalarındaki rekabetin güçlenmesi, yeni enerji üreticilerinin ortaya çıkması ve tedarik yollarının çeşitlendirilmesi, petrol fiyatlarındaki istikrarsızlık ve oynaklık gibi yeni zorlukları ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, konumunu korumak ve güvenliğini sağlamak için Azerbaycan'ın yeni dinamiklere adapte olması gerekmektedir. Dış politikaya yönelik enerji stratejisi bu zorluklarla yüzleşmek için kilit bir unsurdur. Azerbaycan, enerji güzargahlarının çeşitliliğine dayalı bir strateji geliştirmektedir. Bu tez, Azerbaycan enerji politikasının açıklanmasında hangi uluslararası ilişkiler teorisinin en uygun olduğunu incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan is one of the most important players in the global energy system and one of the energy producers and exporters. Energy is a very important factor for the security, stability and development of Azerbaijan, as its economy depends heavily on energy (oil and natural gas) exports. Therefore, oil and natural gas factors are the priority in Azerbaijan's energy sector. Azerbaijan Energy Strategy aims to ensure energy security and guarantee its position in the global energy system. The strategy identifies internal and external challenges to energy security. The strengthening of competition in the energy markets, the emergence of new energy producers and diversification of supply routes, poses new challenges such as instability and volatility in oil prices. For this reason, Azerbaijan needs to adapt to new dynamics in order to maintain its position and ensure its security. The energy strategy for foreign policy is a key element to face these challenges. Azerbaijan is developing a strategy based on the diversity of energy routes. This thesis aims to analyze which international relations theory is best suited for explaining the Azerbaijan energy policy.