The impact of foreign direct investment on Ghana's economic growth
Doğrudan yabancı yatırımın (FDI) Gana'nın ekonomik büyümesine etkisi
  1. Tez No: 597872
  2. Yazar: SAYUTI SULEMANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Doğrudan Yabancı Yatırımın ekonomik büyümeye etkisi, araştırmacı, akademisyen ve karar vericiler arasında tartışma konusu olmuştur. Gelişen küreselleşme sürecinin ve Çokuluslu Kuruluşların bu amaca dönük vazgeçilmez rolü, bu trendi daha fazla ön plana çıkarmaktadır. Bağımsızlık sonrası dönemde ülkeye DYY girişleri sonucunda Gana ekonomik büyümede inişler ve çıkışlar yaşamıştır. Bu çalışmada, DYY'nin Gana ekonomisine etkisi ve modeli deneysel olarak araştırılmıştır. Çalışmada, 1987 ila 2007 dönemine ait zaman serisi verileri esas alınarak, Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Model (ARDL) kullanılmış, ayrıca Ekonomik Büyüme, Doğrudan Yabancı Yatırım, Kamu Harcamaları, Enflasyon ve Gayrisafi Yurtiçi Tasarruflar gibi değişkenler kullanılarak Eş Bütünleşme Testi, Hata (ECM) Düzeltme Modeli, klasik Granger Nedensellik ve Kararlılık testi yapılmıştır. Çalışmada, Doğrudan Yabancı Yatırımın (DYY) ve Kamu harcamalarının gerek kısa gerekse uzun vadede ekonomik büyümeye anlamlı pozitif etkisi olduğu belirlenmiştir. Çalışma ayrıca, Gayrisafi Yurtiçi Tasarrufun uzun vadede ekonomik büyümeye anlamlı negatif etkisi olduğunu, aynı zamanda kısa vadede de derin etkilerinin olabileceğini göstermektedir. Enflasyonun ekonomik büyüme üzerinde uzun vadede anlamlı negatif etkiye sahip olduğu, kısa vadede ise belirsiz bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Sonuçlar DYY ve ekonomik büyüme arasında tek yönlü nedensellik ilişkisi bulunduğunu göstermektedir. Gana'da ekonomik gelişmeyi DYY granger sağlamaktadır. Çalışmanın DYY'nin Gana'nın ekonomik büyümesi üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğunu göstermesi göz önüne alındığında, Gana'nın ekonomik büyümesini daha da güçlendirmek için ülkeye DYY girişi sağlamaya yönelik politikalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Impact of Foreign Direct Investment on economic growth has appeared to be a topic for discussion among researchers, academicians and policy makers. The Significance of this trend has gained much recognition as a result of the growing process of globalization and indispensable role of Multinational Corporation towards its attainment. Ghana, in the post-independence era experienced a decline and upward growth of economic growth as a result of inflows of FDI in the country. This study empirically investigated the impact and pattern of FDI on the economy of Ghana. Using time series data spanning from 1987 to 2017, Autoregressive Distributed Lagged model (ARDL) is employed for the study also Cointegration test, Error (ECM) Correction Model, the classical Granger Causality and Stability test were carried out through use of variables such as Economic Growth, Foreign Direct Investment, Government Expenditure, Inflation and Gross Domestic Savings. The study found that there is a significant positive impact of Foreign Direct Investment (FDI) and Government consumption expenditure on economic growth in both short and long run. The study further shows that, Gross Domestic savings significantly impacts negatively on economic growth in the long run while it significantly impacts pensively in the short run. Inflation was found to significantly impacts negatively on economic growth in the long run while it has insignificant impact in the short run. The results finally show that there is unidirectional causality between FDI and economic growth. That is FDI granger causes economic growth in Ghana. Given that the study revealed significant and positive impact of FDI on economic growth of Ghana, policies that seek to attract FDI inflow into the country should be looked at to further boost economic growth of Ghana.