İletişim psikolojisi açısından selam
Salaam in terms of communication psychology
  1. Tez No: 598109
  2. Yazar: FATMA ZEHRA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Religion, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırma iletişime başlamak için kullanılan selamın insan psikolojisine yaptığı katkıyı ve manevi değerlerdeki önemini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Birinci bölümde öncelikle araştırmanın ana kavramları olan iletişim, psikoloji ve selam üzerinde durulmuş; insanların birbirleriyle iletişime geçmek için selamı kullandıklarında hissettiği duygular ve bunun psikolojilerine olan yansıması incelenmiştir. Selamın insan psikolojisine yaptığı etkilerin yanında, ruhu besleyen manevi bir kaynak olan din olgusu içinde önemi ortadadır. Selamın, dini değer olarak da karşımıza çıktığı görülmektedir. Bir diğer manevi kaynak olan Anadolu kültüründe de selama ehemmiyet verilmesi, konunun öneminin kavranmasına ve farkındalık sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu çerçeve doğrultusunda İkinci Bölümde selamın Kur'an ve Hadis başta olmak üzere diğer dinlerdeki yeri ile insanın gelişme ve şekillenmesinde önemli bir konuma sahip olan kültürel boyutu da ele alınarak sosyal yaşantı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca Anadolu bilgelerinin selam ile ilgili sözleri de bu bölümde yer almıştır. Son bölüm olan üçüncü bölüm ise araştırma bölümüdür. Araştırmacı tarafından geliştirilen“İletişim Psikolojisi ve Manevi Değerler Bağlamında Selam”ölçeği için öncelikle 18-64 yaş aralığındaki 286 yetişkine başvurulmuş daha sonra ölçek 18-64 yaş aralığındaki 501 yetişkin üzerinde tekrar uygulanmıştır. İlk olarak gönüllülerin sosyo-demografik bilgilerinin öğrenildiği bu bölümde Kurtman Ersanlı ve Seher Balcı (1998) tarafından geliştirilen“İletişim Becerileri Envanteri”ve Üzeyir Ok (2011) tarafından geliştirilen“Dini Tutum Ölçeği”de yer almıştır. Yapılan ölçeklerde, selam ile iletişim becerileri ve dini tutum arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the importance of the effect of salute and spirituality on human psychology. In the first part, communication, psychology and Salaam which are the basis of the research are emphasized. The feelings that people felt when they used salutes to communicate with each other were investigated and their psychologies as well. Obviously the effects of salute on human psychology, the importance of religion in spiritual sources which feeds the soul. It is seen that salute appears as religious value. Another important consideration is the importance of saluting in the Anatolian culture, which helps to comprehend the importance of the issue and provide awareness. İn the second chapter, the effect of Salaam on the other religions, Qur'an and Hadith, as well as the cultural dimension which has an important position in human development, shaping, and its effect on social life has been investigated. In addition, the words of the Anatolian wise people about Salaam are also here in this section. The third and the last part is the part of research. Which name is“Salaam Scale in the context of Communication Psychology and Spiritual Values”was developed by the researcher, was first applied to 286 adults aged 18-64 years and after analysis it was conducted on 501 adults in the 18-64 age range again. The firstly the socio-demographic information of the volunteers was learned in this section,“Communication Skills İnventory”were developed by Kurtman Ersanlı and Seher Balcı (1998), and "Religious Attitude Scale'' was developed by Üzeyir Ok (2011). Scales, positive meaningful relationships were found between Salaam and communication skills and religious attitudes.