Acil servise sepsis öntanısı ile başvuran hastaların geliş vital parametreleri ve prokalsitonin değerlerinin kan kültürü üremeleriyle olan ilişkisinin araştırılması
The investigation of correlation of the blood culture results with procalsitonin values and vital parameters of the patient prediagnosed of sepsis in the emergency department
  1. Tez No: 598190
  2. Yazar: YASEMİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızda Marmara Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalına Başvuran ve sepsis ön tanısı ile takip ettiğimiz hastaların kan kültür pozitifliklerini hastaların geliş vital parametreleri ve serum PCT düzeyleri ile önceden tahmin etmeyi amaçladık. Metot: Marmara üniversitesi acil servisinde, 05.10.2018 ile 31.03.2019 tarihleri arasında, tek merkezli, prospektif ve gözlemsel olarak yürüttüğümüz bu çalışmaya q- SOFA kriterlerinden an az 3 'te 2 sinin pozitif olduğu ve dışlama kriterlerine sahip olmayan 131 sepsis hastası dahil ettik. Çalışma hastalarının geliş vital parametreleri kaydedilip, bu hastalardan PCT dahil olmak üzere kan tetkikleri, kan kültürleri ve gerekli diğer kültürleri alınarak laboratuvara gönderildi. Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz 131 sepsis hastasını kan kültür sonuçlarına göre üreme olan, üreme olmayan ve kan kültürü kontamine olarak sonuçlanan üç gruba ayırdık. Bu üç grubun geliş vital parametreleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. Bu üç grubun PCT değerlerini karşılaştırdığımızda ise istatiksel olarak anlamlı bir fark bulduk. Üreme olmayan grupta PCT medyan değeri 2,2 μg/L (İKA 0,5-13), üreme olan grupta 5,2 μg/L (İKA 1,6-24,8) ve kontaminasyonun olduğu grupta 0,8 μg/L (İKA 0,3-4,3) olarak tespit edildi. Dwass-Steel-Critchlow-Fligner ikili karşılaştırmasına göre bu farkın üreme olan ve kontaminasyon grubundan kaynaklandığını saptadık (p=0,01). Sonuç: Sepsis hastalarında, geliş vital parametrelerinin ve serum PCT düzeylerinin kültür pozitifliğini öngördüremediğini ve PCT'nin kan kültür pozitifliğini tahmin etmede kullanışlı bir belirteç olmadığını saptadık. ANAHTAR KELİMELER: Sepsis, Septik Şok, q SOFA, PCT, Vital Parametreler, Kan Kültürü
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to predict blood culture positivity of patients admitted to Marmara University Department of Emergency Medicine with the preliminary diagnosis of sepsis with their vital parameters and serum PCT levels. Method: This single center, prospective study involved 131 hospitalized patients who met two or more criteria for quick sofa (qsofa) during the period between October 2018 and April 2019 in the Marmara University Emergency Department. The vital parameters of the study patients were recorded and blood tests including PCT, blood cultures and other necessary cultures were taken from the patients and sent to the laboratory. Results: We seperated 131 septic patients into three groups according to their blood culture results. There was no statistically significant difference between the vital parameters of these three groups. When we compared the PCT values ​​of these three groups, we found a statistically significant difference. The median value of PCT in the gram-negative bacterial reproduction in blood culture was 2.2 μg / L (ICA 0.5-13), in the gram-positive bacterial reproduction in blood culture was 5.2 μg / L (ICA 1.6-24.8) and in the contamination group 0.8 μg / L (ICA 0.3-4.3). According to the Dwass-Steel-Critchlow-Fligner method, we found that this difference was due to positive blood culture and contamination group (p = 0.01). Conclusions: We found that vital parameters and serum PCT levels of septic patients did not predict culture positivity and PCT is not a useful marker for predicting blood culture positivity. KEYWORDS: Sepsis, Septic Shock, qSOFA, PCT, Vital parameters, Blood Culture