Böbrek tutulumu olan vaskülit ve lupus hastalarında rituksimab ile enfeksiyon yan etki sıklığının değerlendirilmesi
Side effects of rituximab versus cyclophosphamide in lupus nephritis and renal vasculitis
  1. Tez No: 598191
  2. Yazar: SULTAN GÖZDE TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AŞICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Romatoloji, Nephrology, Rheumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: ANCA-ilişkili vaskülitler (AAV) ve sistemik lupus eritematosus (SLE) patojenik otoantikor üretimi görülen otoimmün hastalıklardır ve tedavide sıklıkla immünsüpresif tedaviler kullanılır. Başta enfeksiyon olmak üzere immünsüpresif tedavilere sekonder yan etkiler her iki hastalıkta da önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Çalışmamızda SLE ve AAV hastalarında, ritüksimab ve siklofosfamidin yan etki sıklığı araştırılarak farklı iki hasta grubu ile iki ilaç arasında yan etki güvenirliliği açısından fark olup olmadığı sorgulanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya toplam 63 olmak üzere, 22 SLE ve 41 AAV tanılı böbrek tutulumu olan hasta dahil edildi. Hastaların tıbbi özgeçmişleri sorgulandıktan sonra aldıkları immünsüpresife göre 'ritüksimab' veya 'siklofosfamid' alan hasta grubu olarak ayrıldı. Tedavi sonrası geçirdikleri enfeksiyonlar, ciddi enfeksiyonlar, enfeksiyon etkenleri, enfeksiyonlara yönelik aldıkları tedaviler, infüzyon reaksiyonları, maliniteler, enfeksiyon nedenli yatış ve ölümler sorgulandı. Bulgular: Hastaların 36 sı kadın (%57), 27 si erkekti (%43) ve yaş ortalaması 48 ± 15,8 yıldı. SLE hastalarında genitoüriner enfeksiyon daha sık saptandı (%45 ve %22, p=0,009). SLE hastalarında ritüksimab tedavisi ile siklofosfamid tedavisine oranla daha fazla sepsis (%33,3 ve %0, p=0,044), ciddi enfeksiyon (%50 ve %0, p=0,009), hastane yatışı (%50 ve %0, p=0,009) ve yoğun bakım yatışı (%33,3 ve %0, p=0,044) gözlendi. Ciddi enfeksiyonu olan hastalarda IgG (6,2 ± 2,1 ve 8,5 ± 2,5, p=0,026) ve total Ig (7,97 ± 2,6 ve 10,98 ±3,2, p=0,023) düzeylerinin daha düşük olduğu tespit edildi. Sonuç: SLE hastalarında genitoüriner enfeksiyonların daha sık olduğu, ritüksimab alan SLE hastalarının ciddi enfeksiyonlar için daha riskli olduğu ve ciddi enfeksiyonlar ile immunglobulin seviyeleri arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. SLE hastalarının genitoüriner enfeksiyonlar açısından dikkatli sorgulanması, ritüksimab alan hastaların enfeksiyonlar açısından yakın takip edilmesi hasta morbiditesi ve mortalitesinde iyileşme sağlayabilir. Düzenli immünglobulin ölçümü ve replasman ciddi enfeksiyonların yönetiminde önemli olabilir. AAV ve SLE hastalarında immünsüpresif tedavilerin yan etkilerini daha net ortaya koyabilmek için daha büyük hasta gruplarında uzun dönem yan etki ve güvenlilik çalışmaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Antineutrophil cytoplasm antibody (ANCA)-associated vasculitides (AAV) and systemic lupus erythematosus (SLE) are systemic autoimmune diseases that are characterized by pathogenic autoantibody production and treated by immunosuppressive treatment. Side effects secondary to immunosuppressive treatments such as infectious complications are significant reasons for mortality and morbidity. In our study, we examined side effects and the safety of rituximab (RTX) and cyclophosphamide (CYC) in SLE and AAV patients and compared the differences between the two treatment regimens. Materials and Methods: Twenty-two SLE patients and 41 AAV patients, a total of 63 patients that had renal disease, were included in the study. After clinical information and medical records were noted, we classified participants as the rituximab treatment group and the cyclophosphamide treatment group. Severe infections, infectious agents, treatments, infusion reactions, malignancies, hospitalizations, and deaths occurred follow-up were recorded. Results: Fifty-seven percent (n:36) of participants were female, forty-three percent (n:27) were male, and the mean age was 48 ± 15,8 years. Genitourinary infections were more frequent in patients with SLE than AAV (45% vs 22%, p=0,009). Within SLE patients that received rituximab as therapy, we observed more sepsis (33,3% vs 0%, p=0,044), severe infections (50% vs 0%, p=0,009), hospitalizations (50% vs 0%, p=0,009), and intensive care unit admission (33,3% vs 0%, p=0,044) than those who received cyclophosphamide as treatment. We identified that IgG (6,2 ± 2,1 vs 8,5 ± 2,5, p=0,026) and total Ig (7,97 ± 2,6 vs 10,98 ±3,2, p=0,023) levels are lower in patients who had severe infectious event than who didn't. Conclusions: We documented that genitourinary infections are more frequent in SLE patients. Severe infections were related to immunoglobulin levels and also were more frequent within SLE patients treated with rituximab. We believe careful examination of SLE patients for genitourinary infections and close follow-up of rituximab treated patients could benefit patients as regarding mortality and morbidity. Regular measurement and replacement of immunoglobulin levels may have a critical role in the management of severe infections. Larger studies wtih longer follow-up are needed to obtain more precise results about side effects and safety of immunosuppressive treatments in AAV and SLE patients.