Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden beş yaş çocuklarının yaratıcılık düzeyleri ile sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between creativity levels and social problem solving skills of five year old children attending preschool education institution
  1. Tez No: 598286
  2. Yazar: SELİN ÇELİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ABİDE GÜNGÖR AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; okul öncesi kurumuna devam eden 5 yaş çocuklarının yaratıcılık düzeyleri ile sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan iki bağımsız anaokulu ve iki ilkokulun anasınıfına devam eden çocukların katılımıyla yapılmıştır. Araştırma 180 erkek, 220 kız çocuk olmak üzere toplam 400 çocuk üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Wally Sosyal Problem Çözme Testi”ve“Resim Analizi Yoluyla Yaratıcı Yetenek Testi”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı ile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Elde edilen bulgulara göre araştırmaya katılan çocukların Wally Sosyal Problem Çözme Testi'ne göre cinsiyet, doğum sırası, anne çalışma durumu, okula devam süresi; Resim Analizi Yoluyla Yaratıcı Yetenek Testi'ne göre ise Ayrıntılara Dikkat Alt Testi'nden doğum sırası, kardeş sayısı, anne yaşı, baba yaşı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, okula devam süresi, Farklılıkları Kabul Alt Testi'nden okula devam süresi, doğum sırası, Akıcılık Alt Testi'nden okula devam süresi, Orijinallik Alt Testi'nden doğum sırası değişkenleri anlamlı farklılık göstermiştir. Sosyal problem çözme yeteneği ile yaratıcılık düzeyi arasındaki ilişki incelendiğinde ise aralarında negatif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Sosyal problem çözme yeteneği arttıkça ayrıntılara dikkat etme becerisi azalmaktadır. Wally Sosyal Problem Çözme Testi'nin diğer Alt Testlerle herhangi bir ilişkisi bulunmamıştır. Resim Analizi Yoluyla Yaratıcı Yetenek Testi'nin alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde ise Ayrıntılara Dikkat Alt Test sonuçları ile Akıcılık Alt Test sonuçları arasında istatistiksel olarak pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır; Akıcılık Alt Test sonuçları ile Orijinallik Alt Test sonuçları arasında da pozitif yönde ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between creativity levels and social problem solving skills of 5 years old children attending preschool. The study was conducted with the participation of children who attend two independent kindergarten and kindergartens of two primary schools in Ankara; Çankaya. In total 400 children including 180 boys and 220 girls participated in the study.“Demographic Information Form”,“Wally Social Problem Solving Test”and“Creative Ability Test through Picture Analysis”were applied to children as data collecting tools. Data obtained were analyzed with the help of SPSS. Findings show that there is meaningful difference in some variables that are in the tests. These variables are in the Wally Social Problem Solving Test children's gender, birth order, working status of mother, school attendance; according to the Creative Ability Test through Picture Analysis, in the Attention to Details Subtest birth order, number of siblings, mother age, father age, mother's educational status, father's educational status and school attendance, in the Acceptance of Differences Subtest school attendance, birth order, in the Fluency Subtest school attendance, and in the Originality Subtest birth order. When the relationship between social problem solving skill and creativity level is examined, it is determined that there is a negative relationship between them. If social problem solving skill increases, attention to detail decreases. Wally Social Problem Solving Test had no relationship with other subtests. When the relationship between sub-dimensions of the Creative Ability Test through Picture Analysis had examined, there is statistically positive relationship between Attention to Details Subtest results and Fluency Subtest results; and also there is statistically positive relationship between Fluency Subtest results and Originality Subtest results.