6 MeV enerjili elektron hızlandırıcısı için 800 MHz frekanslı RF kovuk tasarımı
800 MHz frequency RF cavity design for 6 MeV electron accelerator
  1. Tez No: 598318
  2. Yazar: TUĞÇE SEVİNÇ DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada bilimsel arenada yeri ve önemi her geçen gün biraz daha artan parçacık hızlandırıcılarının en önemli kısmı olan RF kovuklarla ilgili bir tasarım çalışması yapılmıştır. Çalışmada hedeflenen, 6 MeV enerjili bir elektron hızlandırıcısı için 800 MHz frekanslı bir RF kovuk tasarımı yapmaktır. Tasarım için bilgisayar ortamında simülasyonlar yapılmış ve 6 MeV enerjili bir elektron hızlandırıcısı için RF kovuk tasarlanmıştır. Çalışma birden fazla simülasyon programı ile test edilmiş ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda RF kovuk yapımı için gerekli olan parametreler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a design study on RF cavities, which is the most important part of the particle accelerators, which has become more and more important in the scientific arena, has been made. The aim of the study is to design an 800 MHz frequency RF cavity for an electron accelerator with 6 MeV energy. For design, computer simulations were made and the RF cavity was designed for an electron accelerator with 6 MeV energy. The study was tested with more than one simulation program and the results were determined according to the results.