Genç işsizliği: Türkiye ve AB karşılaştırmalı analiz
Young unemployment: Comparative analysis of Turkey and EU
  1. Tez No: 598355
  2. Yazar: MUHAMMET SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR HAYALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüz ekonomilerinde işsizlik, gerek gelişmiş gerekse de gelişmekte olan ülkelerin en temel sorunlarından birisi konumundadır. 2000 yılından itibaren artma eğiliminde olan işsizlik oranları içinde genç işsizliğinin, genel işsizlik oranlarının iki katından daha fazla arttığı görülmüştür. Dünyanın en büyük yirmi ekonomisinden biri olan Türkiye de bu sorunla karşı karşıya olan ülkelerdendir. Benzer şekilde yakın coğrafyada bulunan ve Türkiye'nin ticaret ortağı olan Avrupa için de genç işsizliği önemli bir problemdir. Bu ülkelerde genç işsizliğinin boyutu, nedenleri ve çözümüne yönelik politika önerilerinin ortaya konması önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve AB ülkelerinde genç işsizliğinin boyutunu ortaya koymak ve bu sorunun çözümüne yönelik uygulanabilecek politikalara ışık tutmaktır. Bu doğrultuda işgücü piyasası ve genç işsizliğine ilişkin Türkiye ve AB ülkeleri verileri karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Çalışmada AB ülkeleri ve Türkiye'de genç işsizliğe yönelik farklılıklara; ekonomik yapı, işgücü piyasasının katılığı, eğitim sistemi, esnek çalışma koşulları ve kadınların istihdama katılımı düzeyleri gibi faktörlerin önemli düzeyde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Unemployment in current economies is one of the main problems of both developed and developing countries. Among the unemployment rates that have been in increasing trend since 2000, it is observed that the youth unemployment rate has increased more than twice the general unemployment rate. Turkey, one of the world's twenty largest economies, is among the countries that facing this problem. Similarly, youth unemployment is a major problem for Europe which is nearby geography and close trading partner of Turkey's. In these countries, it has importance to put forward the policy recommendations for the extent, reasons and solution of youth unemployment. The aim of this study is to present the extent of youth unemployment in Turkey and EU countries, and to shed light on policies that can be applied to solve this problem. In this respect, the data related to labor market and youth unemployment at Turkey and EU countries were examined comparatively. In the study, it was observed that the factors such as economic structure, labor market rigidity, education system, flexible working conditions and women's level of participation in employment are effective at significant level on the differences for youth unemployment between EU countries and Turkey.